Bieżąca oferta i podsumowanie działań miejskiego programu profilaktycznego | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Bieżąca oferta i podsumowanie działań miejskiego programu profilaktycznego

Agnieszka Puzio-Dębska / 15 lutego 2024

Wraz z nowym rokiem rozpoczęliśmy kolejne cykliczne zadania w ramach profilaktyki uzależnień, służące poprawie życia mieszkańców. 

Burmistrz Miasta Mława oferuje pomoc w postaci bezpłatnych porad prawnych, pomocy psychologa, zajęć aktywizujących czas wolny dorosłych mieszkańców (aerobik, joga), szczegóły TUTAJ

Jednocześnie kładąc nacisk na profilaktykę wśród dzieci i młodzieży dedykuje tej grupie ofertę umożliwiającą aktywne spędzanie wolnego czasu na wesoło i na sportowo, pod okiem wykfalifikowanej kadry, w postaci pozalekcyjnych zajęć sportowych. Zajęcia pilotażowo rozpoczęto w listopadzie 2023 r., wraz z pierwszym dniem ferii zimowych prowadzone były systematycznie w każdej miejskiej  szkole podstawowej, zgodnie z przyjętym w niej harmonogramem i trwają nadal. Jak wyglądały możemy zobaczyć TUTAJZachęcamy młodzież do udziału w zajęciach prowadzonych aktualnie w szkołach.

Podsumowując działania w aktualnym okresie od grudnia do ferii zimowych, podjęto wiele inicjatyw w zakresie realizacji zadań wynikających z miejskiego programu profilaktyki dedykowanych różnym grupom odbiorców.

Uczniów klas ósmych zaproszono do udziału w dwudniowych warsztatach istotnych pod względem pragnień młodych ludzi związanych ze szczęściem w miłości i życiu osobistym oraz realizacją życiowych pasji. „Archipelag Skarbów” to program znajdujący się na liście  programów profilaktycznych rekomendowanych przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Poruszano w nim tematy związane z wywieraniem presji rówieśniczej i sposobami radzenia sobie z nią, zachowaniami agresywnymi i zachowaniami 
o uprzedmiotawiającym charakterze, zwłaszcza w relacjach chłopcy – dziewczęta. 

Do 20 grudnia 2023 r. trwał realizowany od października program „Spójrz Inaczej”, znajdujący się również na liście rekomendowanych z którego korzystały młodsze dzieci z klas III, IV i VI.  Program należy do programów profilaktyki uniwersalnej, rozwija umiejętności psychospołeczne, rozpoznawania i nazywania uczuć, radzenia sobie z negatywnymi emocjami i kształtowania pozytywnej samooceny. Tworzy warunki do rozwoju umysłu, empatii  służących umiejętności współpracy i podejmowania samodzielnych decyzji. Zachęca do zdrowego stylu życia przez zwiększenie wiedzy o własnym ciele i negatywnych wpływach społecznych. 

Z końcem grudnia dla starszej młodzieży klas VI-VIII ze wszystkich szkół podstawowych oraz młodzieży z Ośrodka Kuratorskiego w Mławie, miasto sfinansowało możliwość uczestnictwa w spektaklu teatralnym pt. „Chemiczna zmiana nastroju kontra pozytywne emocje bez dopalaczy”. Spektakl odbył się w Miejskim Domu Kultury w Mławie. Spektakl poszerzył świadomość uczniów, iż zmiana nastroju w sposób chemiczny wywołuje złudne i chwilowe wrażenie szczęścia i jednocześnie przynosi tragiczne skutki uboczne prowadzące do trwałej utraty zdrowia. Strategia wyborów realizowana jest w spektaklu poprzez ukierunkowanie młodzieży na realizację pasji i marzeń. Każdy chętnie wypełniał mapę swoich marzeń, na specjalnie przygotowanych kartkach zapisywał to co dla niego w życiu jest najważniejsze. Celowa prowokacja teatralna – polegająca na zniszczeniu oddanych aktorom kartek – wywołała duże zaskoczenie i chwilowy smutek, który zniknął po wytłumaczeniu młodzieży powodu takiego działania. Dzięki temu zabiegowi mogli autentycznie poczuć, jak to jest, kiedy coś w sposób lekkomyślny możemy stracić. Następnym razem młodzież swoich marzeń już nie odda tak łatwo.

Dzieci które korzystały w roku 2023 z zajęć opiekuńczo-wychowawczych podsumowały je podczas spotkań świątecznych odbywających się otoczeniu sprzyjającym życzliwości i wzajemnemu obdarowywaniu. Wspólnie zagrały w kręgle zachowując wszelkich zasady fair play i skorzystały z warsztatów robienia czekolady w obecności Świętego Mikołaja.

Dodatkowo ponad 3000 dzieci szkół podstawowych z terenu Mławy otrzymało możliwość dwukrotnego skorzystania z tafli lodowiska na terenie MOSIR w terminie do końca lutego 2024.

Kolejna grupą, której w tym czasie Miasto Mława dedykowało działania profilaktyczne były kobiety ciężarne, uczestniczki Szkoły Rodzenia, ich najbliżsi oraz uczestnicy zajęć „Akademii Kompetencji Wychowawczych”  również prowadzonej w ramach zadań miejskiego programu profilaktyki.  Zainteresowani wzięli udział w dwóch spotkaniach warsztatowych dotyczących profilaktyki FASD, tj. Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych, będących nieuleczalnym, niegenetycznym zespołem chorobowym mogącym wystąpić u dzieci, których matki piły alkohol. Uczestnicy dowiedzieli się czym jest Zespół FAS, tj. Płodowy Zespół Alkoholowy  zaburzeń rozwojowych, które powstają na skutek narażenia dziecka na toksyczny wpływ alkoholu w życiu płodowym. FAS jest chorobą nieodwracalną, gdyż nie można wyleczyć toksycznego działania alkoholu na mózg rozwijającego się dziecka. Dlatego tak bardzo ważne jest zachowanie całkowitej abstynencji od alkoholu w trakcie całej ciąży.  Warsztaty prowadzone były przez położną ze Szkoły Rodzenia przy SPZOZ w Mławie w ramach miejskiego programu profilaktyki.  Broszury i plakaty dedykowane problemowi, rozdysponowane były  na obszarze SPZOZ w Mławie oraz wszelkich jego jednostkach. 

EŚ/OS