Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Zainaugurowaliśmy Rok Pamięci o Powstaniu Styczniowym

Wioletta Mikucińska / 23 stycznia 2023

Zainaugurowaliśmy Rok Pamięci o Powstaniu Styczniowym

22 stycznia 2023 roku obchodziliśmy 160. rocznicę Powstania Styczniowego. Związane z nią uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pw. Ducha Świętego o godzinie 10:30, którą koncelebrował Dziekan Dekanatu Mławskiego Wschodniego ks. kan. Sławomir Krasiński wraz z duszpasterzami z tamtejszej parafii.

– Wspominamy dziś wybuch Powstania Styczniowego. 160 lat temu  Polacy pod zaborem nie wytrzymali presji i nie mając nic do stracenia zdecydowali się na wielki, narodowy zryw. Wiedzieli, że to niepewny grunt, przelana krew, łzy, i śmierć, ale wolna ojczyzna była dla nich wartością nadrzędną – tymi słowami Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski zainaugurował Rok Pamięci o Powstaniu Styczniowym.  W kościele pw. Ducha Świętego burmistrz nawiązał także do toczącej się w Ukrainie wojny, akcentując nasze doświadczenie w temacie walk obronnych. –  Wiemy jak bolesna  i krwawa jest walka o wolność i niepodległość, dlatego dziś ze zrozumieniem niesiemy pomoc potrzebującym –  podsumował burmistrz. Podziękował też mieszkańcom Mławy za to, że przyjęli, pomogli i nadal pomagają uchodźcom z kraju nękanego wojną. W nawiązaniu do Powstania Styczniowego burmistrz podkreślił ogromne znaczenie Kościoła i wiary chrześcijańskiej w historii Polski.

Uroczystość swą obecnością uświetniła Poseł na Sejm RP Anna Cicholska, która w swym wystąpieniu odniosła się do walki o niepodległość, wydarzeń i uczestników Powstania Styczniowego na Ziemi Mławskiej i północnym Mazowszu, do niezłomnej wiary w Boga jaką powstańcy zachowali do ostatnich, często dramatycznych chwili swego życia. – Boże chroń Polskę – zaapelowała na koniec.

Po mszy świętej uczestnicy w orszaku prowadzonym przez poczet sztandarowy Miasta Mława przeszli pod kopiec Powstańców Styczniowych gdzie odśpiewano hymn Polski. Następnie Dyrektor Muzeum Barbara Zaborowska przybliżała rys historyczny Powstania Styczniowego w Mławie, przypomniała tragiczne losy uczestników tego zrywu. Kończąc obchody przedstawiciele m.in. parlamentarzystów, władz miasta, powiatu, lokalnych instytucji oraz organizacji pozarządowych złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pamiątkowej tablicy.

Wioletta Mikucińska/KSM