20 i 21 września 2024 r. na scenie mławskiego kina Kosmos znów zobaczymy jazzmanów światowego formatu, a w ramach imprez towarzyszących zrealizujemy kilka ciekawych, nowoczesnych projektów artystycznych. W związku z obchodzonymi w tym roku rocznicami – 100-leciem urodzin oraz 30. rocznicą śmierci Henry'ego Manciniego (twórca muzyki do „Różowej Pantery”) – proponujemy widzom Ping Panther Mława Project. Obejrzymy prelekcję „Jazz w kreskówkach”, a na scenie zobaczymy formację Echoes of Heroes in The Pink Panther Suite. Porozmawiamy też o ekologii i modzie jazzowej, a na wybiegu – w kreacjach mody cyrkularnej – pojawią się gwiazdy naszego festiwalu.
Pierwszy dzień – piątek 20 września 2024 r. – zapowiada się gwiazdorsko. O 16:00 w Sali na Dachu Andrzej Winiszewski przedstawi zagadnienie „Jazzu w kreskówkach”, a po prelekcji zapraszamy na otwarte warsztaty jazzowe, które poprowadzą Kuba Stankiewicz (fortepian), Andy Middleton (saksofon) i Giuseppe Bassi (kontrabas).
Festiwal, który przez ostatnie lata gościł w Państwowej Szkole Muzycznej, wraca do kina Kosmos i właśnie tam, po otwarciu wydarzenia, jako pierwsi wystąpią członkowie Tria Jakuba Hajduna: Janusz Mackiewicz, Roman Ślefarski i Jakub Hajdun. Po przerwie zarezerwowanej na wernisaż wystawy pokonkursowej „Muzyką malowane” w foyer MDK, zagra mistrzowski kwartet, prowadzony przez Dorotę Miśkiewicz i Kubę Stankiewicza, którym towarzyszyć będą amerykański saksofonista Andy Middleton, Adam Kowalewski na kontrabasie i Krzysztof Dziedzic na perkusji.
Drugiego dnia (21 września 2024 r.) zaproponujemy mieszkańcom Mławy i gościom festiwalu dostępne stacjonarnie i wirtualnie wydarzenie z pogranicza sztuki, kreatywności, ekologii i nowoczesnych technologii. Wszystko rozpocznie się o 15:00 spotkaniem „Poznajmy Victora Younga” z Johnem Gardnerem, biografem patrona mławskiego festiwalu. Zapraszamy do Sali na Dachu na godzinę 15:00. W tym samym miejscu o 16:30 odbędą się warsztaty ekologiczne w ramach Akademii dobrej mody oraz pokaz scenicznej mody z recyklingu, prezentowanej przez jazzmanów, a przygotowanej przez partnera projektu – Fundację Mody Cyrkularnej.
Scena festiwalowa ożyje o godzinie 18:00 koncertem Krystyny Stańko z kwintetem. Na scenie oprócz wokalistki zobaczymy Dominika Bukowskiego, Szymona Łukowskiego, Paula Rutchka i Mikołaja Stańkę. W przerwie między koncertami w foyer MDK zorganizujemy aukcję prac plastycznych laureatów konkursu „Muzyką malowane” z 2023 r. Ostatnim punktem Victor Young Jazz Festival Mława ’24 będzie koncert Echoes of Heroes in The Pink Panther Siute, poświęcony pamięci Henry’ego Manciniego. Szlagiery urodzonego 100 lat temu kompozytora przypomną Maciej Sikała (saksofon), Kuba Stankiewicz (fortepian), Sebastian Frankiewicz (perkusja) oraz pochodzący z Włoch kontrabasista Giuseppe Bassi.
Victor Young Jazz Festival Mława to wydarzenie na skalę europejską, dzięki któremu Mława znalazła się na Jazzowej Mapie Polski tworzonej przez „Jazz Press”. Jego organizacja jest możliwa dzięki wsparciu darczyńców, mecenasów kultury, którzy współdzielą z Fundacją For Art, Miastem Mława oraz Miejskim Domem Kultury w Mławie ciężar finansowy wydarzenia.
W tym roku wydarzenie jest objęte Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego, a Samorząd Województwa Mazowieckiego jest Partnerem organizatorów. Festiwal jest współfinansowany ze środków Związku Artystów Wykonawców ZAW STOART.
Za wsparcie finansowe dziękujemy darczyńcom: Suez WODA, Cedrob S.A., Krusz-Bet, Kambud Inwestycje, Atende Industries, Phoenix Systems Andrzej Dusiński, Ubezpieczenia Piaseccy, Restauracja Tradycja, Tinta, Ambrozja. Dziękujemy!
Fundacja For Art