W ubiegłym roku minęła 200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki - Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej ogólnonarodowego powstania, zwanego Insurekcją Kościuszkowską,
polskiego i amerykańskiego generała, niezłomnego bojownika w walkach o niepodległość.
13 czerwca 2018 roku uczniowie klas 0d, 1a, 4a,4s i 7a Szkoły Podstawowej nr 7 zaprosili klasy III i IV na przedstawienie „Tadeusz Kościuszko – bohater narodowy Polski i Ameryki”. Akcja przedstawienia rozgrywała się na zmianę w Polsce i w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, gdzie Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko walczył o niepodległość i równość społeczną. Wstęp, to krótka scenka rozgrywająca się pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki w Stanach Zjednoczonych w mieście Waszyngton. Potem widzowie zapoznali się z rodziną bohatera; jego rodzicami i rodzeństwem w domku na Mereczowszczyźnie (obecnie tereny Białorusi), gdy był jeszcze małym dzieckiem. Następna scena to dzień 24 marca 1794 r., kiedy generał Kościuszko na Rynku Głównym w Krakowie w obecności kosynierów, krakowskich kwiaciarek oraz wiwatujących tłumów mieszczan spragnionych wolności i równości, składa narodowi polskiemu przysięgę wierności i rozpoczyna powstanie przewodząc wpatrzonym w niego kosynierom. W ostatniej scenie widzowie znowu przenieśli się do Ameryki, do Filadelfii, gdzie Tadeusza Kościuszkę odwiedza wódz Indian z Miami „Mały Żółw”. Spotkanie to kończy się podziękowaniami i wzajemnym obdarowaniem pamiątkowymi upominkami.
W atmosferę sprzed 200 lat wprowadziła widzów symboliczna dekoracja i kostiumy aktorów, a także muzyka i taniec. Całość przedstawienia oparto na faktach z życiorysu Tadeusza Kościuszki. Na koniec spotkania pan dyrektor Mariusz Lempek wręczył nagrody laureatom konkursu „Tadeusz Kościuszko – bohater narodowy Polski i Ameryki”. To były wyjątkowe i poruszające chwile zarówno dla artystów, jak i dla publiczności, która brawami nagrodziła wysiłek występujących.
K.Błaszkiewicz i K.Wojciechowska