Spotkanie z francuską kulturą w mławskiej „Dwójce” | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Spotkanie z francuską kulturą w mławskiej „Dwójce”

Krzysztof Napierski / 13 czerwca 2024

W ramach partnerskiej współpracy ze swoimi rówieśnikami we francuskim Franconville, uczniowie klas Ib i IVb Szkoły Podstawowej nr 2 w Mławie, uczęszczający na zajęcia koła języka francuskiego prowadzone przez nauczycielkę Milenę Pieńdyk-Skalińską, przygotowali pełne atrakcji spotkanie z kulturą kraju nad Sekwaną. Obecny na nim Burmistrz Miasta Mława Piotr Jankowski był pod dużym wrażeniem ich zdolności językowych oraz talentów artystycznych.

Społeczność „Dwójki” już od wielu miesięcy podtrzymuje przyjacielskie relacje z Institution Jeanne d’Arc we Franconville – jedną ze szkół miasta partnerskiego Mławy. Dzieci, zachwycone francuską kulturą i językiem rodaków Molière’a, nie tylko uczestniczą w zajęciach koła językowego prowadzonych przez Milenę Pieńdyk-Skalińską, ale też co jakiś czas przygotowują ciekawe projekty mające na celu międzynarodową wymianę kulturową (więcej na ich temat można przeczytać TUTAJ). Tym razem przygotowały program słowno-muzyczny, podczas którego m.in. opowiedziały – oczywiście po francusku – o swoich zainteresowaniach, zaśpiewały francuską piosenkę z własnym akompaniamentem na dzwonkach i zatańczyły francuski taniec. Wszystko – a jakże – w pięknych francuskich strojach. Całości dopełniły prezentacja multimedialna poświęcona dotychczasowym relacjom Mławy z Franconville oraz wystawa „Francja oczami naszych szkolnych artystów”. Kusiły także przygotowane przez gospodarzy specjały kuchni francuskiej, m.in. pyszne bagietki, sery i makaroniki.

Gościem honorowym podczas spotkania z kulturą francuską był Burmistrz Miasta Mława Piotr Jankowski. Był pod dużym wrażeniem zdolności językowych oraz talentów artystycznych dzieci. Jak zdradził, spotkanie to było dla niego okazją do powrotu sentymentalnego w mury tej placówki, gdyż sam jest jej absolwentem. Na Dniu Francuskim nie mogło oczywiście zabraknąć pań dyrektor „Dwójki”: Jolanty Tyl i Elizy Pydynkowskiej. Relacje – filmową i fotograficzną – z wydarzenia szkoła niebawem przekaże przyjaciołom z Institution Jeanne d’Arc.

KN / KSM