Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Pasowanie na czytelnika w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 3 im. dra J. Ostaszewskiego w Mławie

Agnieszka Puzio-Dębska / 06 marca 2023

„My, uczniowie pierwszej klasy - Tobie książko przyrzekamy!” – pasowanie na czytelnika w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 3 im. dra J. Ostaszewskiego w Mławie

Pasowanie na czytelnika, to dzień w którym dla uczniów klas I naszej szkoły rozpoczęła się czytelnicza przygoda z książką. 
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Zanim jednak uczniowie złożyli czytelnicze przyrzeczenie musieli wykazać się znajomością bajek i bajkowych postaci, z czym poradzili sobie doskonale. Gościem specjalnym uroczystości była pani Bogumiła Pawłowska, nauczycielka bibliotekarka z Biblioteki Pedagogicznej w Mławie. Pani Bogusia przeczytała uczniom w teatrzyku kamishibai przepięknie ilustrowaną opowieść „ Noc w bibliotece”. Niespodzianką dla dzieci była możliwość zrobienia sobie zdjęć z uroczystości w okolicznościowej ramce, którą pani Bogumiła podarowała naszej szkolnej bibliotece 
Następnie uczniowie zapoznali się z kodeksem czytelnika i zasadami wypożyczania książek. Ponadto każdy  uczeń z klasy pierwszej otrzymał na powitanie książkę pt. ,, Pierwsze abecadło’’, które  nasza szkoła otrzymała od Instytutu Książki w ramach kampanii ,, Mała książka – wielki człowiek’’, zakładkę i kolorowankę. Przy wypożyczeniu pierwszej książki dzieci przypinały pokolorowana pracę na tablicach w bibliotece – tak powstała galeria czytelników z klasą. 
Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z dobrym i przyjaznym miejscem, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

Do realizacji zadania wykorzystano książki zakupione do biblioteki szkolnej  ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.