Dziesięcioro uczniów szkół podstawowych, których organem prowadzącym jest Miasto Mława, pojedzie latem 2024 roku na letnie igrzyska olimpijskie do Paryża. Taką niepowtarzalną szansę międzynarodowej integracji daje im współpraca Mławy z jej miastami partnerskimi w Europie.
Miasto Mława przystąpiło do międzynarodowego projektu spotkania młodzieży podczas XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Inicjatorem projektu jest miasto partnerskie Mławy – niemieckie Viernheim. W ramach przedsięwzięcia w stolicy Francji spotkają się młodzi przedstawiciele miast partnerskich Viernheim. Do udziału w projekcie zaprosiło ono: Mławę, Franconville (Francja), Haldensleben (Niemcy), Potters Bar (Wielka Brytania) i Rovigo (Włochy).
O projekcie w styczniu tego roku rozmawiał w Viernheim z władzami miasta i Stephanem Schneiderem burmistrz Sławomir Kowalewski. W ciągu kolejnych miesięcy wzajemnych kontaktów ustalono, że grupa z Mławy, która będzie uczestniczyła w wyjeździe na igrzyska, będzie się składała z 10 przedstawicieli młodzieży – chłopców i dziewcząt klas VII i VIII szkół podstawowych, interesujących się sportem i porozumiewających się w języku angielskim – oraz dwojga opiekunów.
Skład delegacji młodzieżowej został ustalony w ramach dwuetapowego konkursu. Pierwszy etap miał charakter międzyszkolny, natomiast drugi – który odbył się we wtorek 31 października w Miejskim Domu Kultury w Mławie – polegał na przesłuchaniach uczestników, którzy w poprzednim okazali się najlepsi. Przedstawiciele poszczególnych szkół prezentowali się przed czteroosobowym jury w składzie: Szymon Zejer – Zastępca Burmistrza Miasta Mława, Krzysztof Butryn – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mławie, Magdalena Grzywacz – Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Medialnej Urzędu Miasta Mława oraz Krzysztof Napierski – podinspektor w tymże wydziale. Młodzież musiała się wykazać dobrą znajomością języka angielskiego i komunikatywnością, a także jak najlepiej uzasadnić chęć wyjazdu na igrzyska olimpijskie.
Jurorzy byli pod wielkim wrażeniem umiejętności uczestników konkursu. Ostatecznie największe liczby punktów uzyskali i do udziału w projekcie zostali zaproszeni:
- Martyna Dworznicka – SP nr 3;
- Łucja Ratyńska – SP nr 3;
- Oliwia Agaszewska – SP nr 6;
- Julian Humięcki – SP nr 7;
- Kacper Koziatek – SP nr 7;
- Kaja Sadłos – SP nr 3;
- Ksawery Beniuk – SP nr 4;
- Maja Żochowska – SP nr 6;
- Aleksandra Feliś – SP nr 4;
- Oskar Wodziński – SP nr 7.
Ponadto wpisano na listę rezerwową:
- Szymona Krystkiewicza – SP nr 6;
- Gabriela Welenca – SP nr 1.
Wyjazd na spotkanie młodzieży europejskich miast partnerskich Viernheim zaplanowano na okres od 26 lipca do 11 sierpnia 2024 r. Uczestnicy będą zakwaterowani we francuskim Franconville, położonym w niedalekiej odległości od Paryża, a co za tym idzie stanowiącym doskonałą bazę wypadową na igrzyska olimpijskie. Na tych ostatnich młodzież będzie miała okazję obserwować zmagania najlepszych na świecie sportowców różnych dyscyplin sportowych: tenisa, siatkówki plażowej, siatkówki, rugby, waterpolo, hokeja, piłki nożnej i badmintona.
Projekt jest kolejnym przykładem efektywnej współpracy Mławy z miastami partnerskimi. Dla biorącej w nim udział młodzieży będzie szansą nie tylko poznania rówieśników z różnych europejskich krajów oraz bycia świadkami jednego z najważniejszych wydarzeń sportowych na świecie, ale także wszechstronnego rozwoju oraz kontynuowania i intensyfikowania współpracy międzynarodowej zapoczątkowanej wcześniej przez dorosłych przedstawicieli Miasta Mława.
Krzysztof Napierski / KSM
fot.: Urszula Adamczyk