Kto wystąpi na Victor Young Jazz Festival Mława? | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Kto wystąpi na Victor Young Jazz Festival Mława?

Krzysztof Napierski / 04 października 2019

Pierwszego dnia Victor Young Jazz Festival Mława – 17 października – na scenie zaprezentuje się znany polski saksofonista jazzowy Zbigniew Namysłowski z Przyjaciółmi. Drugi dzień (18 października) będzie należał do Kuby Stankiewicza i jego Tria.

Zbigniew Namysłowski, który w swym dorobku ma m.in. projekty realizowane z Krzysztofem Komedą, Czesławem Niemnem, Michałem Urbaniakiem i Leszkiem Możdżerem, zaprezentuje swoje interpretacje twórczości Victora Younga  w czwartek 17 października. Na scenie wystąpi z kwintetem zaprzyjaźnionych muzyków, wśród których jest jego syn – Jacek, puzonista jazzowy. Występ Namysłowskiego z Przyjaciółmi będzie dla publiczności festiwalowej rekompensatą za brak Jana Ptaszyna Wróblewskiego, który ze względu na problemy zdrowotne musiał zrezygnować z koncertu. – Ptaszyn trzyma kciuki za nasz festiwal, a my trzymamy za niego. Obie strony liczą, że w przyszłym roku zagra w Mławie – mówi Kuba Stankiewicz, który na VYJFM będzie występował w podwójnej roli – muzyka i dyrektora artystycznego.

Jako artysta wystąpi w piątek – 18 października razem z Wojciechem Pulcynem (kontrabas) i Sebastianem Frankiewiczem (perkusja). Ich aranżacje Younga od kilku lat podbijają serca miłośników jazzu na całym świecie. Na ostatnim koncercie – w Chinach, który odbył się tuż przed mławskim festiwalem, 9 października, publiczność wysłuchała m.in. „Alone at last”, „Love Letters” oraz „Beautiful Love”.

Repertuar Younga jest bardzo bogaty, a jego twórczość wciąż inspiruje muzyków. Kompozytor utworów do ponad 300 hollywoodzkich produkcji, 22-krotnie nominowany do Oscara, w świecie muzycznym jest porównywany z George’em Gershwinem. Rozważania m.in. na ten temat będą towarzyszyły festiwalowi podczas panelu dyskusyjnego w czwartek 17 października o godzinie 18:00. Wówczas to na scenie kina Kosmos spotkają się muzycy, historycy i teoretycy muzyki, aby porozmawiać o Youngu i jego związkach z Mławą. W panelu dyskusyjnym „Victor Young Mława -> Hollywood” wezmą udział: jazzmani Zbigniew Namysłowski i Kuba Stankiewicz, były konsul RP w Los Angeles Mariusz Brymora, historyk prof. Leszek Zygner i kompozytor muzyki filmowej Miro Kępiński (moderatorem panelu będzie Adam Domagała). Zachęcamy do udziału w spotkaniu i zabieraniu głosu w dyskusji!

Miasto Mława oraz Fundacja For Art – organizatorzy festiwalu – zadbali także o oprawę plastyczną przedsięwzięcia. W foyer Miejskiego domu Kultury w Mławie urządzona zostanie wystawa prac dzieci, które przysłały swoje dzieła na konkurs „Muzyką malowane”. Inspirowane muzyką Younga obrazki zostaną wcześniej ocenione przez komisję, a 18 października laureaci odbiorą nagrody.

Czynimy też starania, aby uzyskać w Stanach Zjednoczonych licencję na pokaz filmu „W 80 dni dookoła świata” z 1956 roku w reżyserii Michaela Andersona, za muzykę do którego Victor Young otrzymał Nagrodę Akademii. O skutkach działań na tym polu będziemy informować na bieżąco.

Karnety festiwalowe oraz bilety na koncerty są dostępne w  kasie Miejskiego Domu Kultury. Dwudniowy karnet umożliwiający udział w panelu i dwóch koncertach oraz – jeśli dojdzie do skutku – w pokazie filmu z oscarową muzyką Younga – kosztuje 50 złotych. Bilet na koncert – 30 zł.

Magdalena Grzywacz / KSM