Jazzowy wrzesień | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Jazzowy wrzesień

Magdalena Grzywacz / 07 września 2023

Muzyczna końcówka września powoli staje się tradycją w Mławie. Po raz piąty organizujemy Victor Young Jazz Festival Mława, wydarzenie, za sprawą którego docieramy z ambitną ofertą kulturalną do mieszkańców Mławy i północnego Mazowsza. Przy tym dobrze się bawimy w przestrzeni miasta i zachęcamy do muzykowania.

Festiwal w pigułce

Festiwal zaczynamy w piątek 22 września o godzinie 15:00 w Państwowej Szkole Muzycznej w Mławie (ul. Sienkiewicza 24). Andrzej Winiszewski – dziennikarz Radia Zachód, wykładowca akademicki i znawca jazzu w filmie, a także nasz przyjaciel i konferansjer – zaproponuje filmową przygodę z dobrą muzyką w tle. Zobaczymy komedię „Piętro wyżej” z 1937 roku z muzyką Henryka Warsa i niezapomnianymi kreacjami Eugeniusza Bodo oraz Ludwika Sempolińskiego. Na pokaz zapraszamy do Sali Etiuda.

O 17:30 otwarcie festiwalu, a tuż po nim koncert Wojciecha Staroniewicza „Strange Vacation”. Około 19:45 zapraszamy na otwarcie wystawy pokonkursowej „Malowanie muzyką” w foyer PSM, a o 20:00 – na koncert Babiego Lata, najnowszej formacji pod kierownictwem liderów: Anny Marii Jopek oraz Piotra Wojtasika.

W sobotę 23 września 2023 r. o godzinie 14:00 zapraszamy do parku miejskiego na otwarcie retrospektywnej wystawy plenerowej „5 lat Victor Young Jazz Festival Mława” połączone z krótką muzyczną wizytówką festiwalu w wykonaniu Kuby Stankiewicza. O 16:00 w foyer Państwowej Szkoły Muzycznej w Mławie odbędzie się koncert młodych muzyków „Dźwiękami Victora Younga”, a o 17:30 w tym samym miejscu zostaną wręczone nagrody laureatom ogólnopolskich konkursów plastycznego „Malowanie muzyką” i literackiego „Gdzie są skrzypce Younga”.

Sobotnie koncerty rozpocznie o godzinie 18:00 występ międzynarodowego składu Arnona Palty’ego (Izrael), Macieja Sikały, Sebastiana Frankowskiego i Kuby Stankiewicza (Polska). W przerwie między koncertami zorganizujemy aukcję prac plastycznych dzieci na rzecz Centrum Zdrowia Dziecka. Aukcję poprowadzą prof. Piotr Kaliciński, Ewa Banaś i Andrzej Winiszewski. Festiwal zakończy występ Big Bandu ze Śląska pod kierownictwem Grzegorza Nagórskiego, prawdopodobnie najlepszego big bandu w Europie!

Skąd pomysł?

Od 5 lat promujemy sztukę wyższą, jazz i przypominamy zapomnianych kompozytorów związanych z Polską. Oczywiście szczególnie naszego patrona – Victora Younga, który wychowywał się w Mławie. Zarówno on, jak również jego koledzy z Warszawskiego Konserwatorium, Bronisław Kaper i Henryk Wars, są niekwestionowanymi mistrzami muzyki filmowej. Po wojnie spotkali się w Hollywood, skomponowali wiele standardów jazzowych, jednak pamięć o nich w Polsce nieco się zatarła.

Aby ją odzyskać, w 2018 roku Kuba Stankiewicz zaproponował burmistrzowi Sławomirowi Kowalewskiemu zorganizowanie w Mławie – mieście rodzinnym Younga, festiwalu jazzowego.
Od 2019 roku konsekwentnie proponujemy mławskiej publiczności spotkania z muzyką oraz ludźmi jazzu. I przedstawiamy światu Victora Younga, którego historia w ten sposób zatoczyła koło.

Dziękujemy!

Mławski festiwal to wspólny sukces organizatorów: Miasta Mława, Fundacji For Art, Miejskiego Domu Kultury w Mławie oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Andrzeja Krzanowskiego w Mławie.

Nasze działania są możliwe dzięki współpracy z Narodowym Centrum Kultury, Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, Powiatem Mławskim oraz dzięki wielu darczyńcom, przedsiębiorcom i osobom prywatnym, które wspierają festiwal finansowo lub rzeczowo.

Możemy liczyć także na patronów medialnych. Festiwal jest transmitowany na żywo i retransmitowany przez Polskie Radio Radio dla Ciebie. W tym roku medialnie wspierają nas TVP Kultura, Polskie Radio Program Drugi, Jazzpress, Jazz Forum, Jazz FM, Polskie Radio RDC, Wyborcza Płock, Telewizja Mazury, Radio 7, Nasza Mława, Tygodnik Ciechanowski, Portale Mława Press i Mławianin.pl, Nowy Kurier Mławski.

Postscriptum

W tym roku w ramach Victor Young Jazz Festival Mława ’23 zapraszamy do osobistego doświadczenia muzyki i gry na fortepianie plenerowym, który będzie dostępny od 19 września do 2 października w parku miejskim.

A festiwal?

Bilety i karnety na Victor Young Jazz Festival Mława ’23 są dostępne w kasie MDK-u oraz na stronie biletyna.pl.

Magdalena Grzywacz

Big Band Śląski. Kilka pytań do Grzegorza Nagórskiego

Arnon Palty jedną z gwiazd Victor Young Jazz Festival Mława '23

Muzyka jest nieskończona. Rozmowa z Anną Marią Jopek i Piotrem Wojtasikiem

Postpandemiczne „Strange Vacation” Wojciecha Staroniewicza

Anna Maria Jopek jedną z gwiazd Victor Young Jazz Festival Mława 2023!