Wielkość czcionki

Tłumacz Migam.org

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Jazz w wersji afrokubańskiej

Magdalena Grzywacz / 16 września 2021

Roland Abreu & The Cuban Latin Jazz będą jedną z gwiazd tegorocznego festiwalu Victora Younga w Mławie. To propozycja dla tych, którzy w muzyce jazzowej nie chcą się trzymać utartych ścieżek, lecz poszukują nowych rozwiązań i eksperymentują. W piątek 24 września artyści zabiorą nas… na Kubę!

The Cuban Latin Jazz to oryginalna propozycja na rynku polskiej muzyki jazzowej. Formacja proponuje fuzję muzyki jazzowej, latynoskiej – rytmów kubańskich, afro kubańskich, salsy oraz muzyki klasycznej w wykonaniu młodych, utalentowanych muzyków różnych narodowości, połączonych wspólnymi pasjami muzycznymi. W prezentowanym repertuarze wyraźnie słychać muzyczne korzenie Kuby niesione dźwiękami kontrabasu lidera grupy – Rolanda Abreu. Muzyk urodził się w Hawanie i mieszkał tam do 20. roku życia. Obecnie w drugiej ojczyźnie – Polsce – w niesamowity sposób przenosi muzyczne korzenie kubańskie do swojego ulubionego gatunku muzycznego – jazzu. Obok kontrabasu zespół posiada w swoim instrumentarium saksofon, fortepian oraz perkusję.

The Cuban Latin Jazz występuje także w rozszerzonym składzie, proponując pełną energii fuzję kubańskich rytmów z muzyką jazzową i latynoską. Byli nagradzani na najważniejszych festiwalach jazzowych (Jazz nad Odrą, Jazz Juniors, Krokus Jazz Festiwal), zagrali kilkaset koncertów, nagrali dwie płyty (V Records), z czego pierwszy nakład płyty z 2019 został wyprzedany. Szczera pasja i nieposkromiona energia latynoskiej ognistej muzyki sprawiają, że widzowie zakochują się w tych tradycyjnych kubańskich rytmach, nie mogąc o nich zapomnieć.

Zespół tworzą: Roland Grzegorz Abreu Krysztofiak – kontrabasista i kompozytor, pochodzi z Hawany, gdzie urodził się i mieszkał do dwudziestego roku życia, z muzyką związany od najmłodszych lat, absolwent jednego z najsłynniejszych konserwatoriów na Kubie – Konserwatorium Muzycznego im. Guillermo Tomasa Bouffartiguesa w Hawanie; Taras Bakovskyi – saksofonista i kompozytor, urodzony w Łucku, laureat Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wielokrotnie wyróżniany i nagradzany w międzynarodowych konkursach, zdobył m.in. I miejsce w konkursie Nowe imiona Ukrainy w Kijowie; Paweł Kukuła – pianista, swoją muzyczną przygodę rozpoczął w wieku 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej w Grudziądzu, pierwsze doświadczenia w muzyce jazzowej i improwizowanej zdobywał jako członek zespołu muzyki rozrywkowej, swój warsztat doskonalił na Wydziale Jazzu przy Bednarskiej w Warszawie, a następnie we wrocławskiej Akademii Muzycznej; Dominik Jaske – perkusista, urodzony w 1993 roku w Zielonej Górze, swobodnie porusza się w różnych stylistykach muzycznych od jazzu począwszy, przez salsę, gospel, funk, hip-hop, na muzyce ludów pierwotnych skończywszy, umiejętności doskonalił m.in. na Wydziale Jazzu przy Bednarskiej w Warszawie pod okiem weteranów polskiego jazzu; Elio Rodriguez Luis – urodzony w Camagüey, grał na kongach od wczesnego dzieciństwa, przeniósł się do Hawany w latach 90., grał w najbardziej znanych zespołach muzyki kubańskiej (Charanga Latina, Rumbavana, Octava Pesadilla, Havana Ensemble), doskonaląc wiedzę o całym wachlarzu styli muzyki kubańskiej i międzynarodowej.

IP