Historia dzieje się na naszych oczach. Międzynarodowy Manifest Pokoju podpisany w Mławie | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Historia dzieje się na naszych oczach. Międzynarodowy Manifest Pokoju podpisany w Mławie

Krzysztof Napierski / 27 sierpnia 2019

Podczas piątkowych (23 sierpnia 2019 r.) obchodów 80. Rocznicy wybuchu II wojny światowej i Bitwy pod Mławą, władze pięciu europejskich, zaprzyjaźnionych ze sobą miast podpisały Manifest Pokoju - międzynarodową umowę, której sygnatariusze zobowiązali się wspólnie do podejmowania działań na rzecz budowania pokoju i przyjacielskich relacji.  

Osiemdziesiąta rocznica wybuchu II wojny światowej – konfliktu, który pochłonął dziesiątki milionów ofiar – to okazja do pochylenia się nad refleksją o jednej z najważniejszych wartości znanych ludziom - pokoju na świecie. Od niego bowiem zależy życie każdego człowieka. Podczas tegorocznych obchodów w Mławie, burmistrz Sławomir Kowalewski w swoim przemówieniu podkreślił, że często doceniamy pewne wartości dopiero w momencie ich utracenia.

- Od 80 lat możemy powiedzieć, że w Europie poza nielicznymi konfliktami, mamy pokój. Wartość bardzo potrzebną, niezbędną do życia, do rozwoju, do planowania na przyszłość, ale często niedocenianą. Dopiero gdy zaczyna brakować czystego powietrza, zaczynamy się dusić. Dopiero jeśli zaczyna się jakieś zło. A konflikt zbrojny rozpoczyna się nie od wystrzałów. Konflikt zbrojny zaczyna się od słów, od złych słów, od braku szacunku do drugiego człowieka. Żeby był pokój na świecie, potrzebna jest zgoda między narodami. Żeby był pokój na świecie, potrzebna jest zgoda między miastami. Żeby był pokój na świecie, potrzebna jest zgoda między sąsiadami. Ale żeby był pokój między sąsiadami i na świecie, potrzebny jest wewnętrzny spokój i szacunek do siebie – zwrócił się z powyższymi słowami do zebranych.

Jak zaznaczył włodarz Mławy, konflikt zbrojny zaczyna się nie od wystrzałów, a od słów, a do tego, aby pokój na świecie był utrzymany, niezbędna jest zgoda pomiędzy narodami. Ta idea stała się fundamentem do podpisania międzynarodowej umowy, której przesłaniem – jak głosi jej treść - są dobroć, prawda, piękno, wolność, braterstwo i pokój między narodami.  

Manifest Pokoju podpisali: burmistrz Sławomir Kowalewski reprezentujący miasto Mława (Polska),  burmistrz Matthias Baaß reprezentujący miasto Viernheim (Niemcy), burmistrz  Борјанчо Мицевски reprezentujący miasto Kriva Palanka (Macedonia), burmistrz Claudio De Collibus reprezentujący miasto Moscufo (Włochy) oraz Edmundas Jonyla – Dyrektor Biura Administracji, reprezentujący na obchodach w Mławie burmistrza miasta Raseiniai, Andriusa Bautronisa (Litwa). Po uroczystym podpisaniu manifestu, przedstawiciele władz pięciu europejskich miast podali sobie ręce we wzajemnym, braterskim uścisku. Ten wiekopomny moment został podkreślony przez wypuszczenie w powietrze białych gołębi – międzynarodowego symbolu pokoju.

Mateusz Przybyszewski / UMM