Dni Mławy z przyjaciółmi z Raseiniai, Moscufo i Franconville | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Dni Mławy z przyjaciółmi z Raseiniai, Moscufo i Franconville

Krzysztof Napierski / 17 lipca 2023

594. urodziny miasta i tradycyjnie obchodzone w okolicy 13 lipca Dni Mławy za nami. Nie zabrakło koncertów gwiazd polskiej muzyki, Jarmarku Wojciechowego, zlotu samochodów tuningowanych i zabytkowych oraz Festiwalu Smaku. Był też wspaniały tort, którym burmistrz Sławomir Kowalewski częstował uczestników święta. A wszystko to w międzynarodowym towarzystwie, w ten weekend gościli bowiem w Mławie przedstawiciele naszych miast partnerskich.

Dni Mławy A.D. 2023 rozpoczęliśmy już w piątkowe popołudnie 14 lipca Festiwalem Smaków – strefą gastronomii i animacji w parku miejskim, dostępną aż do niedzielnego wieczoru – oraz dyskoteką plenerową z DJ-em DRY. Najwięcej atrakcji dla mieszkańców i gości było oczywiście nazajutrz. W sobotę mogliśmy się przespacerować po Jarmarku Miejskim w centrum miasta, gdzie można było obejrzeć i nabyć m.in. piękne wyroby tradycyjnego rękodzielnictwa, przedmioty kolekcjonerskie (m.in. numizmaty i publikacje), potrawy regionalne oraz współczesne gadżety. Swoje stoisko, w którym można było m.in. wziąć udział w quizie i wygrać nagrody, miało także Miasto Mława. Równolegle w dwóch pierzejach Starego Rynku rozstawili się entuzjaści motoryzacji z całego kraju uczestniczący w czwartej już edycji The Event – Mławskiego Festivalu, czyli corocznego zlotu aut tuningowanych i klasycznych. Na urodzinach miasta nie zabrakło też pysznego tortu – wspaniałym wypiekiem przygotowanym przez mławską Piekarnię i Cukiernię Szczepkowscy częstował mieszkańców i gości burmistrz Sławomir Kowalewski. Na ogrodzeniu parku miejskiego natomiast otwarto wystawę plenerową „100 lat Mławianki w archiwaliach” przygotowaną przez mławski oddział Archiwum Państwowego w Warszawie.

Najwięcej jednak działo się w sobotę na scenie na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie od popołudnia do północy trwał Friendly City Festival. W coverach przebojów polskiego i światowego rocka w dwóch wejściach zaprezentował się słuchaczom zespół Baby Rock. Usłyszeliśmy także takie gwiazdy jak popularny zwłaszcza wśród młodego pokolenia Ignacy Błażejowski oraz Sławomir z żoną Kajrą i Poparzeni Kawą Trzy. Różnorodność prezentowanych gatunków sprawiła, że każdy mógł tego wieczoru znaleźć coś dla siebie. Również miłośnicy zumby mogli czuć się usatysfakcjonowani, gdyż pomiędzy koncertami prowadzone były warsztaty tej oryginalnej mieszanki fitnessu i elementów tańca. A na deser nazajutrz zaprezentowała się na estradzie plenerowej w parku miejskim wyjątkowa Orkiestra Na Dużym Rowerze – męski sekstet, który gra i śpiewa, jeżdżąc na sześcioosobowym rowerze. Również w niedzielę, tuż przed wspomnianym widowiskowym występem, na Starym Rynku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy plenerowej „Historia rzemiosła i kupiectwa mławskiego” przygotowanej przez Stowarzyszenie Mława – Miasto Zabytkowe.

Tegoroczne Dni Mławy miały wyjątkowy charakter, gdyż uczestniczyły w nich przebywające w miniony weekend w Mławie delegacje trzech naszych miast partnerskich: litewskiego Raseiniai, włoskiego Moscufo i francuskiego Franconville. Nasi goście mieli co prawda napięty program wizyty, gdyż uczestniczyli nie tylko w samych Dniach Mławy, ale też oficjalnych spotkaniach z wymianą wzajemnych doświadczeń oraz w emocjonującym i wyczerpującym niedzielnym Międzynarodowym Turnieju Samorządowców w Badmintona (zwyciężył duet pań z Raseiniai – gratulujemy!), jednak swój pobyt wspominają jako bardzo satysfakcjonujący i w ogóle nie czują się zmęczeni. Pozdrawiają serdecznie mieszkańców Mławy!

Krzysztof Napierski

fot.: Krzysztof Napierski