Czerwone pojemniki na ulicach Mławy | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Czerwone pojemniki na ulicach Mławy

Krzysztof Napierski / 12 stycznia 2022

Sześć charakterystycznych czerwonych pojemników przeznaczonych na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz zużyte baterie stanie na ulicach Mławy w połowie stycznia tego roku. Dzięki przystąpieniu miasta do ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci, mieszkańcy będą mogli szybko, łatwo i w sposób bezpieczny dla środowiska, pozbyć się elektroodpadów ze swoich domów i mieszkań. Z części odzyskanych surowców i materiałów powstają ule z recyklingu oraz dzieła sztuki w nurcie trash art. Projekt Elektryczne Śmieci realizowany jest przez Miasto, Fundację Odzyskaj Środowisko, MB Recycling oraz organizację odzysku AURAEKO i jest całkowicie bezpłatny.

Elektryczne Śmieci to już nie problem!

„Każdego roku liczba zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego wzrasta. W 2019 r. wytworzyliśmy na świecie prawie 54 miliony ton elektrycznych śmieci. Szacuje się, że do 2050 roku wyprodukujemy aż 120 milionów ton. Te statystyki i prognozy pokazują skalę zjawiska. Każdy elektryczny śmieć powinien trafić do profesjonalnych zakładów przetwarzania, stąd tak kluczową rolę pełni selektywna zbiórka i czerwone pojemniki” – tłumaczy Gabriela Leszczyńska, Prezes Zarządu AURAEKO Organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Elektryczne śmieci to wszystkie urządzenia działające na prąd lub baterie, a więc telefony, laptopy, aparaty fotograficzne, komputery, tostery, ciśnieniomierze, zabawki elektroniczne itp. „Kupujemy coraz więcej elektroniki, zmieniamy nasze urządzenia na nowsze modele, często magazynujemy stare i zepsute już sprzęty AGD w piwnicach, garażach czy strychach, nie wiedząc co z nimi zrobić. A wszystkie elektryczne śmieci zawierają w sobie niebezpieczne substancje, dlatego nie powinniśmy ich gromadzić, ani przetrzymywać. Małe sprzęty (do 50 cm) można oddać do czerwonych pojemników” – podkreśla Sławomir Kowalewski, Burmistrz Mławy.

Ule z recyklingu, sztuka i nauka

Integralnym elementem projektu Elektryczne Śmieci pozostaje edukacja ekologiczna. „Jako Fundacja Odzyskaj Środowisko pokazujemy praktyczny wymiar recyklingu. Działamy poza schematem, budując ule z wykorzystaniem bębnów od pralek, łaziki z elektrycznych śmieci czy tworząc jedyną w swoim rodzaju kolekcję Beeżuteria nawiązującą kolorystyką oraz wzornictwem do świata pszczół” – mówi Krzysztof Kieszkowski. Mieszkańcy Mławy, przedszkolaki, uczniowie, nauczyciele, pasjonaci ekologii, mogą korzystać również z innowacyjnej platformy edukacyjnej Szkolne Centrum Recyklingu. Scenariusze lekcji, webinary, bajki edukacyjne, opowiadania, artykuły naukowe stworzone przez ekspertów uczą i bawią jednocześnie. „Polecam odwiedzić zakładkę Laboratorium Pszczół, w której czekają ciekawostki ze świata tych niezwykle pracowitych owadów, wywiady z projektantem i twórcą uli z recyklingu oraz szlak pasiek z recyklingu” – dodaje.

Więcej o projekcie na stronie:

https://elektrycznesmieci.pl/

Lista lokalizacji czerwonych pojemników:

  1. ul. Osiedle Książąt Mazowieckich w pobliżu bloku nr 30,
  2. ul. Targowa w pobliżu marketu Carrefour,
  3. ul. Mikołaja Kopernika przy stadionie MOSiR Mława,
  4. ul. Osiedle Młodych w pobliżu bloku nr 4,
  5. ul. Stanisława Moniuszki w pobliżu sklepu Groszek,
  6. ul. Studzieniec w pobliżu marketu Bricomarche.

IP