W czwartek, 24 lipca 2025 roku w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mławie podpisane zostało trójstronne porozumienie dotyczące ponownego włączenia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Mławy przy ul. Padlewskiego do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG). Porozumienie zostało zawarte pomiędzy Komendantem Powiatowym PSP w Mławie st. bryg. Jarosławem Andruszkiewiczem, Burmistrzem Miasta Mława Piotrem Jankowskim oraz przedstawicielami zarządu OSP. Jego podpisanie to pierwszy, formalny etap procedury, której zwieńczeniem będzie wydanie decyzji przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej o ponownym włączeniu jednostki do KSRG.
OSP Mława zakończyła pięcioletni okres przynależności do systemu i spełniając wymagania, ubiega się o ponowne przyjęcie. Dzięki podpisanemu porozumieniu i zaakceptowaniu go przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej będzie mogła nadal rozwijać swoje możliwości operacyjne i wspierać mieszkańców regionu w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia i mienia.
Przypomnijmy, Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy stanowi podstawowy filar krajowego systemu bezpieczeństwa. Włączenie do jego struktur to nie tylko prestiż i wyróżnienie, ale również potwierdzenie wysokiego poziomu gotowości operacyjnej jednostki. Ponowne podpisanie porozumienia umożliwia kontynuowanie rozwoju OSP Mława, zarówno w zakresie wyposażenia, jak i szkoleń, a także dalszy udział w krajowym systemie reagowania na zagrożenia.
Jednostki w KSRG realizują szeroki zakres zadań, od gaszenia pożarów, przez usuwanie skutków klęsk żywiołowych, po działania z zakresu ratownictwa technicznego, chemicznego, ekologicznego i medycznego.
Obecnie w szeregach OSP Mława działa 34 druhów. Jednostka dysponuje trzema pojazdami pożarniczymi: średnim samochodem ratowniczo-gaśniczym IVECO GBA 2/16 z 1999 roku, podnośnikiem hydraulicznym SCH 38 VOLVO również z 1999 roku oraz quadem Polaris z 2022 roku. Na wyposażeniu znajdują się także m.in. przewoźny agregat prądotwórczy 2,5 kW, cztery komplety aparatów powietrznych nadciśnieniowych, motopompa pływająca i motopompa szlamowa, pilarka spalinowa do drewna, piła do betonu i stali, zestaw narzędzi hydraulicznych Lukas oraz zestaw ratownictwa medycznego PSP R1.
Funkcjonowanie jednostki opiera się w dużej mierze na wsparciu samorządu lokalnego. Miasto Mława finansuje m.in. utrzymanie strażnicy, zakup i serwis sprzętu, wypłatę ekwiwalentu za udział druhów w szkoleniach, ćwiczeniach i akcjach, a także koszty badań lekarskich i ubezpieczenia dla strażaków biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych.
Podpisanie porozumienia stanowi ważny krok w dalszym rozwoju OSP Mława oraz wzmacnianiu lokalnego systemu bezpieczeństwa.
WM/WP