Pod tablicą upamiętniającą tragiczną śmierć żołnierzy AK zapłonęły znicze | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Pod tablicą upamiętniającą tragiczną śmierć żołnierzy AK zapłonęły znicze

Agnieszka Puzio-Dębska / 18 grudnia 2015

17 grudnia minęła 73 rocznica egzekucji żołnierzy Armii Krajowej powieszonych przez Niemców w 1942 roku w Mławie na Starym Rynku.

Wydarzenie uczczono z inicjatywy pracowników Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej oraz członków Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej. Obecni byli kombatanci - przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Prezes Tadeusz Jasiński oraz Irena Polakowska – naoczny świadek wydarzeń.

Zapłonęły znicze pod pamiątkową tablicą umieszczoną na ścianie bloku na rogu ulic Stary Rynek i Chrobrego. Poświęcona została pamięci Bohaterskich Żołnierzy Armii Krajowej: Michalinie Czechowskiej „Nastce", Eugeniuszowie Jastrzębskiemu „Sępowi", Janowi Wasiłowskiemu „Januszowi" i Bronisławowi Żebrowskiemu „Nurkowi", powieszonym 17 grudnia 1942 roku przez policję niemiecką. Tablicę w hołdzie zamordowanym ufundowało w 2002 roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Mławskiej i społeczeństwo Mławy.

O wydarzeniach sprzed lat opowiedzieli - Przemysław Miecznik, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej oraz Leszek Arent dyrektor Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej.

Wspomnieniami podzieliła się również Irena Polakowska, która w dniu egzekucji idąc do pracy została zatrzymana i zmuszona do przyglądania się wykonywanemu wyrokowi śmierci na polskich żołnierzach. Niemcy spędzili wielu mieszkańców przechodzących ulicami Mławy. Dzień wcześniej z bratem oglądała budującą się szubienicę. Wspominała że powieszeni mieli wisieć na mławskim rynku całą dobę. Ciała jednak zostały zdjęte z szubienicy wcześniej, po interwencji oficera niemieckiego maszerującego wraz z oddziałem Wehrmachtu. Pani Irena miała wtedy 12 lat.