Interwencje miasta związane z działalnością sortowni węgla przy ul. Dworcowej w Mławie | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Interwencje miasta związane z działalnością sortowni węgla przy ul. Dworcowej w Mławie

Magdalena Grzywacz / 10 lutego 2017

Ze względu na trudną sytuację mieszkańców domów przy ulicach: Batorego, Dworcowej, Kolejowej i Batalionów Chłopskich, związaną z działalnością sortowni węgla KTK Polska Sp. z o.o. oraz na sygnały mieszkańców, przedstawiamy informację o działaniach miasta oraz ich zaawansowaniu w tej sprawie.

Problem dotyczy sortowni węgla prowadzonej przez firmę KTK Sp. z o.o. na działce nr 1576/140, położonej w Mławie przy ul. Dworcowej.  Nieruchomość jest własnością Skarbu Państwa i została oddana w użytkowanie wieczyste Polskich Kolei Państwowych S.A. w Warszawie. Firma KTK poddzierżawia ten teren i prowadzi na nim działalność polegającą na sortowaniu, rozładunku, magazynowaniu i sprzedaży hurtowej węgla. Działalność ta jest bardzo uciążliwa dla mieszkańców ze względu na emisję pyłów i hałas.

Od września 2014 roku Burmistrz Miasta informował o problemie Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, który jedynie ma kompetencje do podejmowania interwencji w oparciu o prawo ochrony środowiska. Zgodnie z kompetencjami równolegle burmistrz podejmował działania zmierzające do zablokowania działalności firmy KTK Sp. z o.o., w oparciu o ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, w wyniku stwierdzenia zmiany zagospodarowania terenu.

1 czerwca 2016 r. Burmistrz Miasta Mława wydał decyzję nakazującą Polskim Kolejom Państwowym S.A. w Warszawie przywrócenie poprzedniego sposobu zagospodarowania działki 10-1576/140. W uzasadnieniu do decyzji napisano: „Zgromadzony materiał pozwala stwierdzić, że przekształcenie dotychczasowego terminalu przeładunku kontenerów w miejsce sortowania, rozładunku, magazynowania i sprzedaży węgla stanowi zmianę zagospodarowania terenu w myśl ustawy o planowaniu przestrzennym” .

W związku z tą decyzją Polskie Koleje Państwowe S.A. wezwały poddzierżawcę do podjęcia właściwych działań prowadzących do przywrócenia poprzedniego sposobu zagospodarowania terenu.

20 czerwca 2016 r. firma KTK Polska Sp. z o.o. odwołała się od decyzji Burmistrza Miasta Mława  do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

28 lipca 2016 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję Burmistrza Miasta Mława stwierdzając, że to Wojewoda Mazowiecki jest organem właściwym do wydania decyzji w omawianej sprawie.

W związku z postanowieniem SKO, a także w związku ze stanowiskiem wojewody, stwierdzającym, że burmistrz jest organem właściwym do rozpatrzenia podmiotowej sprawy,  Burmistrz Miasta Mława zwrócił się do Naczelnego Sądu Administracyjnego z wnioskiem o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego.

23 grudnia 2016 r. wpłynęło postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazujące Burmistrza Miasta Mława, jako organ właściwy w sprawie.

Bezzwłocznie uruchomiono wynikające z przepisów Kodeksu Postępowania Administracyjnego procedury związane z ponownym wydaniem decyzji: przeprowadzono postępowanie dowodowe (m.in. powtórne oględziny w dniu 25.01.2017 r. i przygotowanie zawiadomień o zebranym materiale dowodowym), poinformowano strony o jego zakończeniu i wyznaczono im 7 dni na przysługujące prawo wypowiedzenia się co do zebranych dowodów i materiałów. Obecnie oczekujemy na zwrotki potwierdzające odbiór pism. Po siedmiu dniach od ostatniej daty odbioru, będzie można wydać kolejną decyzję nakazującą przywrócenie poprzedniego sposobu zagospodarowania działki 10-1576/140.

Jednocześnie 6 lutego br. Burmistrz Miasta Mława przesłał do PKP S.A. wniosek o rozwiązanie umowy dzierżawy  nieruchomości nr 1576/140 z firmą KTK Polska Sp. z o.o.

Równolegle Burmistrz Miasta Mława prowadził działania mobilizujące służby ochrony środowiska do działań w sprawie zamknięcia sortowni węgla przy ul. Dworcowej. Złożył także zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Mławie o popełnieniu przestępstwa przez Firmę KTK Polska Sp. z o.o.

 Przedstawiamy kalendarz tych działań:

    1. 30.09.2014 r. wystąpienie Burmistrza Miasta Mława do Mazowieckiego  Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska (MWIOŚ) w Warszawie delegatura w Ciechanowie o interwencję i sprawdzenie sortowani/przeładunku węgla na terenie PKP w Mławie przy ul. Dworcowej w związku z zapyleniem i hałasem.
    2. Pismo informujące z dnia 14.10.2014 r. MWIOŚ, że sprawa zostanie rozpatrzona w terminie dwóch miesięcy tj. do 2 grudnia 2014 r.
    3. Pismo z dnia 02.12.2014 r. MWIOŚ o przeprowadzonej kontroli i wystąpienie do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Warszawie o rozważenie zasadności wykonania przeglądu ekologicznego w zakresie oddziaływania emisji pyłów i hałasu podczas pracy instalacji do sortowania węgla.
    4. 31.03.2015 r. wystąpienie Burmistrza Miasta Mława do MWIOŚ o przekazanie informacji dot. wykonania przeglądu ekologicznego w zakresie oddziaływania emisji pyłów i hałasu podczas pracy instalacji do sortowania węgla oraz poinformowanie, że sytuacja na powyższym terenie się pogorszyła.
    5. Pismo z dnia 13.10.2015 r. MWIOŚ o przekazaniu powyższej korespondencji do RDOŚ.
    6. W dniu 13.04.2015 r. przekazanie przez Burmistrza Miasta Mława zawiadomienia mieszkańców ul. Grzybowej o zapyleniu wraz z dokumentacją zdjęciową do MWIOŚ.
    7. Pismo z dnia 22.04.2015 r. MWIOŚ o przekazaniu powyższej korespondencji do RDOŚ.
    8. 20.07.2015 r. przekazanie przez Burmistrza Miasta Mława zawiadomienia mieszkańców ul. Grzybowej o zapyleniu do MWIOŚ.
    9. 11.08.2015 r. kontrola MWIOŚ w obecności przedstawiciela Miasta.
    10. W dniu 18.08.2015 przekazanie przez MWIOŚ dokumentacji do Starosty Powiatu Mławskiego zgodnie z art. 362 ustawy Prawo Ochrony Środowiska.
    11. Przekazanie przez Starostę do RDOŚ zgodnie z właściwościami (teren zamknięty)
    12. W dniu 01.12.2015 r decyzja RDOŚ w sprawie wykonania przeglądu ekologicznego (termin przedłożenia do 20.10.2017 r.)
    13. Wystąpienie RDOŚ do KTK Polska o informowanie i przesłaniu harmonogramu planowanych do wykonania pomiarów.
    14. W dniu 10.10.2016 r. wystąpienie RDOŚ do KTK Polska o informowanie, kiedy zostanie wykonany przegląd.
    15. 30.03.2016 r. Burmistrz Miasta Mława zawiadomił Prokuraturę Rejonową w Mławie o popełnieniu przestępstwa przez firmę KTK Polska Sp. z o.o.
    16. 06.07.2016 r.  Prokuratura Rejonowa w Mławie wydaje postanowienie o umorzeniu dochodzenia.
    17. 08.02.2017 r. zgłoszenie do MWIOŚ i Straży Miejskiej informacji o zanieczyszczeniu środowiska na ul. Dworcowej.
    18. 08.02.2017 r. oględziny Straży Miejskiej. Informacja wysłana do MWIOŚ.

      Na zdjęciu spotkanie mieszkańców osiedla Wólka z przedstawicielami Urzędu Miasta Mława 10 lutego 2017 r.

      Magdalena Grzywacz/Rzecznik Prasowy UMM