Gimnazjum nr 1 skutecznie pozyskuje środki unijne… | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Gimnazjum nr 1 skutecznie pozyskuje środki unijne…

Monika Kucka / 17 maja 2012

W niedzielę 13 maja 2012 roku grypa 37 uczniów naszego gimnazjum (uczniowie z klasy I c, II c i II f) udała się do Warszawy na Festiwal Uczniowskiej Nauki podsumowujący dotychczasową pracę Szkolnych Kół Naukowych w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Akademia Uczniowska” realizowanego przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej.

 

Nasi gimnazjaliści już drugi rok uczestniczą w programie Akademii Uczniowskiej, gdzie poprzez eksperymenty, doświadczenia, wzajemne nauczanie i różnego rodzaju projekty rozwijają swoje zainteresowania. Dzielą się też  pomysłami, zdobywaną wiedzą i nowymi umiejętnościami bez względu na różnorodność tematyki realizowanych zadań.

Uczą się pracy w zespole, odpowiedzialności za siebie i innych oraz samodzielności podczas wykonywania przyjętych na siebie obowiązków. W tym semestrze czyni to sześć grup, w każdej po trzy zespoły, pod kierunkiem nauczycielek : Agnieszki Sosnowskiej, Marioli Szczepkowskiej i Anny Paszko. Udział w festiwalu jest jednym z elementów tego przedsięwzięcia, jednocześnie okazją do zaprezentowania efektów swojej pracy oraz wymiany doświadczeń na szerszym forum.

 

Trzynastoosobowa grupa uczniów z klasy I c, pod opieką pani Anny Paszko, przygotowała pokaz trzech projektów na temat „Procenty wokół nas”, które przedstawiła za pomocą samodzielnie wykonanych prezentacji multimedialnych o następujących tytułach: „Kiedy i gdzie się ubierać? – podwyżki i promocje”, „W którym banku zaciągnąć kredyt? oraz „Po czym poznamy, że już wiemy, że już umiemy procenty?”. Swoją ekspozycję wzbogaciła plakatami i zdjęciami, a dla zainteresowanych przygotowała grę dydaktyczną, krzyżówki, zagadki tematyczne, quiz i  ciekawostki o procentach.

 

Grupa uczniów z klasy IIc przygotowała prezentację dotyczącą brył obrotowych pt. ,,„Co mają wspólnego figury płaskie z bryłami obrotowymi?” Uczniowie przygotowali prezentację ukazującą tworzenie brył obrotowych, ich siatki, przekroje oraz animacje prezentujące obracanie się figur płaskich. Wystąpili w strojach, których projekty powstały poprzez zainspirowanie bryłami obrotowymi. Poza tym przedstawili siatki i opisali wszystkie odcinki, łuki, powierzchnie, wycinki i zależności między nimi. Dla zwiedzających przygotowali krzyżówki , rebusy i zagadki. Opiekunem tej grupy była pani Agnieszka Sosnowska. 

Grupa uczniów z klasy II c i II f przygotowała prezentację z chemii dotyczącą spalania substancji pt. ,, Czy wszystkie substancje spalają się tak jak wodór?”.  Uczniowie zaprezentowali doświadczenia: zapalanie baniek mydlanych wypełnionych wodorem, spalanie magnezu, siarki oraz fosforu.

Badali barwę płomienia przy spalaniu (podgrzewaniu) w płomieniu palnika soli danego pierwiastka. Doświadczenia dodatkowo były urozmaicane zagadkami naukowymi, rebusami oraz  grami dydaktycznymi. Opiekunem grupy chemików była pani Mariola Szczepkowska.

 

Po oficjalnym rozpoczęciu imprezy w sali widowiskowej Ośrodka Rozwoju Edukacji w Alejach Ujazdowskich wszyscy obejrzeli dwa projekty: „Fizyka w kuchni” Publicznego Gimnazjum nr 5 w Siedlcach i „Pantomima – reakcje chemiczne” Gimnazjum w Sobolewie. Potem w sali ekspozycyjnej, na dziesięciu stanowiskach, młodzież prezentowała swoje dokonania, wśród nich na trzech uczniowie naszej szkoły. To duży sukces, ponieważ tylko nasze Gimnazjum mogło wystawić trzy grupy, wyłonione wcześniej w drodze konkursu. Każdy mógł dokładnie zapoznać się z tym, co wymyślili inni, zadawać pytania i proponować swoje rozwiązania w przypadku, gdyby znalazł się w danym zespole. Rozwiązania później były przedstawiane pozostałym i nagradzane przez organizatorów okolicznościowymi plakietkami.

 

Ostatnim elementem wycieczki było zwiedzanie sal wystawowych Zamku Królewskiego. Większość z uczniów znalazła się w nim po raz pierwszy i nawet nie zdawała sobie sprawy z tego, jak wiele ciekawych obiektów tam się znajduje. Wszystko było niezwykle interesujące i tylko brak czasu popsuł humory, bowiem nie pozwolił zwiedzającym na bliższe poznanie  siedziby polskich królów.

 

Wieczorem autokar znowu zajechał pod Gimnazjum. W głowach jednak zostały niezapomniane wrażenia z dnia, który być może dla wielu będzie wyznacznikiem dalszej drogi życiowej. Trzeba dodać, że uczniowie uczestniczyli w wycieczce bezpłatnie, bowiem projekt „Akademia Uczniowska” realizowany w latach 2011 – 2014  przez naszą szkołę jest w całości finansowany  ze środków unijnych.

 

Celem tego przedsięwzięcia jest popularyzowanie nauk ścisłych i okazuje się że matematyka, fizyka, chemia czy biologia to fascynujące przedmioty, jeśli tyko umiemy młodzież „zarazić ”pasją  poznawania ich tajników.