Wielkość czcionki

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Gdybym żył w czasach Piłsudskiego…

Magdalena Grzywacz / 16 maja 2018

Mówić dzieciom o historii w sposób nie tylko interesujący, ale wręcz porywający, to prawdziwa sztuka. Tę niewątpliwie posiadła pisarka Monika Sawicka, która w mławskiej bibliotece publicznej poprowadziła dla uczniów miejscowych szkół warsztaty historyczno-literacko-plastyczne.

Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mławie odwiedziliśmy z podczas jednego z takich spotkań w poniedziałek 14 maja 2018 r. Warsztaty pod hasłem „Polska moich marzeń – stwórz Książkę Marzeń Młodego Polaka żyjącego w początku XX wieku” Monika Sawicka rozpoczęła prelekcją poświęconą obchodzącej w tym roku stulecie odzyskania niepodległości Polsce. Mówiła m.in. o naszych symbolach narodowych i legendarnych początkach państwa. Jak się okazało, dzieci miały całkiem sporą wiedzę w tym zakresie – wiedziały na przykład, co symbolizują polskie barwy narodowe, kto jest autorem hymnu Polski, w jakich okolicznościach jest grany „Mazurek Dąbrowskiego” i jak – zgodnie z podaniem – doszło do założenia pierwszej stolicy kraju w Gnieźnie.

Najwięcej uwagi pisarka poświęciła osobie, bez której nie świętowalibyśmy dziś wspomnianego jubileuszu. Mówiła jednak nie tylko o tym, w jaki sposób Józef Piłsudski przyczynił się do odzyskania przez Polskę suwerenności – postanowiła przyjrzeć się dokładniej także jego życiu osobistemu. Dzieci dowiedziały się dzięki niej m.in., dlaczego Piłsudski zapuścił wąsy (chciał ukryć brak dwóch przednich zębów, które podczas buntu więźniów na zesłaniu na Syberii wybił mu kolbą karabinu rosyjski strażnik), jak wyglądały jego kontakty z płcią piękną (kolejne małżeństwa nie przeszkadzały mu się zakochiwać w nowych niewiastach) i kto uczestniczył w mszy św. na cześć zmarłego marszałka (kanclerz Rzeszy Adolf Hitler, który po śmierci Piłsudskiego ogłosił w Niemczech żałobę narodową i wysłał kondolencje do prezydenta Polski i rządu). Monika Sawicka mówiła też o wielkiej miłości męża stanu do zwierząt (był zdecydowanym przeciwnikiem polowań) i przyrody w ogóle oraz o genezie powstania klubu piłkarskiego Legia Warszawa (wywodzi się z Legionów Polskich sformowanych przez Józefa Piłsudskiego, którego imię nosi dziś stołeczny stadion Legii).

Zwieńczeniem spotkania była praca twórcza, w której zadaniem uczniów było wcielenie się w żyjącego w czasach Piłsudskiego nastolatka i stworzenie jego książki marzeń. W wykonywanych w parach publikacjach można było napisać m.in. o tym, czego młody człowiek przełomu wieków pragnął i czego się obawiał. Mile widziane były ilustracje, do których można było wykorzystywać materiały graficzne przygotowane przez prelegentkę i bibliotekarki. Na koniec każdy mógł indywidualnie omówić wynik swojej pracy z Moniką Sawicką i uzyskać od niej cenne wskazówki co do ewentualnej dalszej twórczości pisarskiej i edytorskiej.

Nieco później w podobnych warsztatach wzięła udział także młodzież I Liceum Ogólnokształcącego w Mławie. Wcześniej zaś biblioteka zaprosiła na spotkanie edukacyjne poświęcone zawodowi pisarza oraz przyjaźni i odpowiedzialności młodych uczniów Szkoły Podstawowej nr 2. Cykl poniedziałkowych spotkań zorganizowano z okazji tegorocznych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

KN / UMM