Dzień św. Wojciecha Patrona Miasta za nami | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Dzień św. Wojciecha Patrona Miasta za nami

Agnieszka Puzio-Dębska / 25 kwietnia 2017

Kolejne święto patrona naszego miasta św. Wojciecha przebiegło w bardzo uroczystym charakterze. Po mszy św. w kościele Świętej Trójcy, odprawianej w intencji mieszkańców Mławy, licznie zgromadzeni uczestnicy uroczystości zebrali się u stóp Pomnika św. Wojciecha. Kolumnę prowadziła Mławska Orkiestra Dęta pod batutą Piotra Olewnika.

Uroczystości zaszczyli swoja obecnością: Senator RB Jan Maria Jackowski oraz Poseł na Sejm RP Anna Cicholska. Złożyli oni życzenia mieszkańcom z okazji ich święta. Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski w swoim wystąpieniu nawiązał do patriotycznych zachowań, podziękował pocztom sztandarowym, licznie zgromadzonym delegacjom instytucji, stowarzyszeń, szkół, a także uczestniczącym w obchodach harcerzom. Przedstawiciele wielu instytucji, partii politycznych, organizacji złożyli pod pomnikiem św. Wojciecha kwiaty.

Przypomnijmy, pomnik świętego Wojciecha został odsłonięty 7 września 1997 roku. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Mławskiej w tysięczną rocznicę męczeńskiej śmierci św. Wojciecha, postanowiło uczcić ten fakt oraz uhonorować postać świętego. Wykonania pomnika podjął się artysta rzeźbiarz Józef Fukś. Postać o wysokości 2,5 m została wykonana z brązu.

Św. Wojciech widnieje w herbie od około 1641 roku. Tylko trzy inne miasta w Polsce mogą pochwalić się postacią Świętego Wojciecha w herbie, poza Mławą są to Radzionków, Trzemeszno i Serock.

Dr Leszek Zygner na pytanie : „Skąd wziął się św. Wojciech w herbie Mławy?" w książce „Mława – miasto pogranicza" odpowiada - „W połowie XVII w. nastąpiła zasadnicza zmiana godła herbowego Mławy, która utrwaliła się w świadomości mieszczan i mimo różnych zawirowań historii, przetrwała w herbie miasta do dnia dzisiejszego. Wyraziła się ona umieszczeniem na białej tarczy herbowej poza dotychczasowym godłem, czyli dwiema czerwonymi wieżami (basztami), połączonymi u dołu półkolistą wstęgą rzeki, postaci św. Wojciecha w szatach biskupich z krzyżem (symbol jego działalności misyjnej) i wiosłem (jeden z atrybutów jego męczeńskiej śmierci) w ręku. (...) Jak się wydaje, o zmianie tej zdecydowało przede wszystkim ożywienie wśród mieszkańców kultu patrona miasta, który był jednocześnie jednym z patronów całej Rzeczypospolitej. Mieszczanie mławscy potrzebowali opieki patronów, którzy broniliby nie tylko ich miasta, ale również całej Polski, nękanej w ciągu XVII i XVIII w. licznymi wojnami. (...) Ważną rolę w tym procesie odegrało także żywe w tradycji miejscowej podanie o pobycie św. Wojciecha na obecnym wzgórzu cmentarnym w czasie jego podróży misyjnej do kraju Prusów."