Alert Poziomu I dla Mazowsza i Mławy | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

Alert Poziomu I dla Mazowsza i Mławy

Magdalena Grzywacz / 16 lutego 2016

Mazowiecki Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego ogłosił ALERT Poziomu I w związku z wystąpieniem ryzyka przekroczenia w 2016 r. na obszarze województwa mazowieckiego poziomów dopuszczalnych i docelowych dla niektórych zanieczyszczeń w powietrzu.

Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego poinformował miasto, że w tym roku może dojść do przekroczenia w powietrzu norm pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 oraz bezo(a)pirenu i dwutlenku azotu. Przyczyną takiej sytuacji jest emisja związana z indywidualnym ogrzewaniem budynków, zanieczyszczenia napływające z zewnątrz i te, generowane przez kotłownie lokalne oraz komunikacja samochodowa. Przekroczenia mogą występować do końca 2016 roku.

Mława jest jednym z dziesięciu obszarów wyszczególnionych wśród 65 z terenu Mazowsza, na którym może dojść do przekroczenia poziomów alarmowych, dopuszczalnych i docelowych  dziennej i rocznej normy pyłu PM10, oraz normy rocznej PM2,5.

Grupami najbardziej wrażliwymi na przekroczenia norm pyłów są  kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze, chorzy na astmę, osoby z chorobami alergicznymi skóry i oczu, z chorobami krążenia, a także osoby ze skłonnościami do infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych.

Pyły zawieszone PM10 i PM2,5 mogą powodować kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę (szczególnie w czasie wysiłku fizycznego). Mogą mieć wpływ także na przebieg chorób serca, a nawet zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory. Szczegóły w dołączonym alercie.

 

Wśród zaleceń dla ludności  Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie wskazuje:

  • Korzystanie z alternatywnych sposobów przemieszczania się na krótkich odcinkach (rower, pieszo).
  • Korzystanie z komunikacji miejskiej zamiast z indywidualnej.
  • Ograniczenie palenia w kominkach;
  • Ogrzewanie mieszkań lepszej jakości paliwem.
  • Ograniczenie używania spalinowego sprzętu ogrodniczego.

Zakazane zostało palenie odpadów biogennych (liści, gałęzi, trawy) w ogrodach i na terenach zielonych.

Przekroczeniem dopuszczalnych norm na  Mazowszu zagrożone są również: Warszawa, Płock, Radom, Grójec, Legionowo, Otwock, Ząbki, Wiskitki oraz Żyrardów.

 Magdalena Grzywacz/Rzecznik Prasowa UMM