20 lat w Unii Europejskiej | Mława

Wielkość czcionki

Tłumacz Zamigam

Mława

Twoje miejsce.
Twój czas.

20 lat w Unii Europejskiej

Urszula Adamczyk / 30 kwietnia 2024

W czerwcu 2003 roku podczas ogólnopolskiego referendum powiedzieliśmy TAK dla dołączenia do Unii Europejskiej. Od 20 lat korzystamy z efektów tej decyzji. Mamy pokolenie, które urodziło się po 1 maja 2004 roku i bycie częścią wspólnoty europejskiej postrzega jako nierozerwalną część rzeczywistości. 

Mława również może odważnie mówić o sobie jako o mieście Europy. Od dwóch dekad wykorzystujemy możliwości i szanse, jakie daje nam członkostwo. Należą do nich między innymi inwestycje w rozwój gospodarki, infrastrukturę drogową, edukacyjną, kulturalną i wiele innych obszarów.

Spośród kilkudziesięciu projektów zrealizowanych przez samorząd Mławy przy wsparciu funduszy europejskich warto wymienić: rewitalizację Zabytkowego Parku Miejskiego, budowę Alei Marszałkowskiej, I etapu Alei św. Wojciecha,budowę kanalizacji sanitarnej na terenie aglomeracji Mława, przebudową Stacji Uzdatniania Wody; budowę krytej pływalni, sal sportowych przy mławskich szkołach, zespołów boisk i Orlików, mieszkań socjalnych i komunalnych. Dzięki wsparciu UE zdjęliśmy z dachów i zutylizowaliśmy ponad 1800 ton azbestu. Zbudowaliśmy place zabaw dla dzieci i wyposażyliśmy pracownie szkolne oraz przedszkolne.

Tylko w tym roku pozyskaliśmy już 25 mln zł z unijnych środków na projekt związany z retencją, który pozwoli m.in. na remont 22 ulic i zorganizowanie zielonych miejsc w naszym mieście.

Poza inwestycjami, które zostawiają trwały ślad w przestrzeni miejskiej, Mława zaangażowała się w realizację tzw. miękkich projektów i inwestowanie w ludzi. Skorzystaliśmy także z nadzwyczajnego wsparcia w czasie pandemii COVID-19.

Mława utrzymuje również kontakty z miastami partnerskimi na terenie Europy. Najwcześniej, w 2000 r., w ramach programu „W drodze do Unii”  nawiązaliśmy partnerstwo z litewskim Raseiniai. 4 lata później – ze Związkiem Gmin 4C (Canzano, Castellalto, Cellino Attanasio i Cermigniani) w Abruzji we Włoszech, rok później z francuskim Saverne, w 2006 roku z hiszpańskim Barańáin, w 2009 z rumuńskim Năsăud, w 2011 z macedońską Kriva Palanką,w 2019 roku z niemieckim Viernheim. Najmłodszym stażem miastem partnerskim Mławy jest francuskie Franconville, z którym umowę partnerską podpisaliśmy w tamtym roku.

Symbolem naszej wspólnoty z Europą jest Dąb Jedności zasadzony przy mławskim ratuszu równo 20 lat temu. Zachęcamy w majowy weekend do spaceru, sprawdzenia jak drzewo wygląda teraz i zaobserwowania zmian, które zaszły w naszym mieście przed dwie ostatnie dekady.

 

KSM