Opublikowane na: Mława (mlawa.pl)
Autor: Eliza Śledzińska
W szkołach podstawowych nie ustajemy z działaniami profilaktycznymi w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdzialania Narkomanii
Nie ustajemy z działaniami profilaktycznymi.
W szkołach podstawowych prowadzonych przez Miasto Mława, w tym roku szkolnym, zaraz po jego rozpoczęciu powróciliśmy do pozalekcyjnych zajęć sportowych jako elementu programu profilaktycznego. Zajęcia prowadzone były do końca 2024 r. przez kadrę pedagogiczną i cieszyły się powodzeniem wśród młodzieży.
Z końcem listopada sfinalizowaliśmy realizację 14-godzinnego programu profilaktycznego „Wspólne Kroki w Cyber Świecie”. Zajęcia dedykowane były klasom III, a ich celem wyposażenie dzieci w umiejętność kreowania właściwych nawyków w zakresie bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii, budowania świadomości na temat zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu, w wiedzę i narzędzia niezbędne do bezpiecznego i zdrowego funkcjonowania w codziennym życiu. Ponadto wyposażenie uczniów w umiejętności życiowe, tj. radzenie sobie z emocjami oraz budowanie zdrowych relacji z rówieśnikami, wzmocnienie poczucia odpowiedzialności za swoje działania w sieci m.in. poprzez prowadzenie wraz z trenerem klasowego BLOGA.
W II semestrze, z początkiem marca 2025 r. blisko 300 uczniów klas VII i VIII uczestniczyło w spektaklu teatralnym zrealizowanym w sali kina MDK w Mławie. Spektakl był sceniczną adaptacją książek Barbary Rosiek pt. ,,Pamiętnik Narkomanki,, oraz „Ćpunka”. Z rozmów przeprowadzonych na gorąco po wyjściu z Miejskiego Domu Kultury z nauczycielami i młodzieżą, można było odczuć, że widzowie byli pod dużym wrażeniem gry aktorskiej młodej aktorki oraz samego przekazu spektaklu, a całościowy odbiór sztuki był niezwykle pozytywny. Szczególnie postać reżysera, będącego jednocześnie narratorem dodawała całego smaku i podkręcała wrażenia przekazywanych treści. Na duże uznanie zasługiwała również muzyka budująca odpowiednią atmosferę i napięcie. A co jest istotne, sztuka nawiązywała do współczesnych zagrożeń młodzieży, w kontekście środków psychoaktywnych.
Obecnie prowadzimy w szkołach podstawowych dwa projekty profilaktyczne. W części szkół jest to program profilaktyczny „Wyspa Kompetencji”. Działanie długofalowe 15 godzinne. Zadanie wspiera młodzież, szczególnie wchodzącą w okres dorastania, w radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami w szkole, w grupie rówieśniczej i w domu. Program dostarcza informacji o trudnościach wieku dojrzewania, z którymi uczniowie mogą się zetknąć oraz rozwija umiejętności psychologiczne i społeczne. W innych szkołach prowadzone są programy o krótszej formie. „Nie bój się lęku” i „Złość da ci w kość!”. Dotyczą one postawy wolnej od agresji, poczucia odpowiedzialności za swoje postępowanie, a także budowania pozytywnych relacji między rówieśnikami. Kolejny program pomaga dorastającym dzieciom nazywać po imieniu ich lęki, tłumacząc ich źródła oraz pokazując, w jaki sposób można sobie z nimi radzić w codziennym życiu. W trakcie warsztatów uczniowie zyskują szansę, by otwarcie i szczerze porozmawiać o dręczących ich problemach i wspólnie zastanowić się nad sposobami wychodzenia z przeróżnych impasów.
Szerzej o prowadzanych aktualnie zadaniach napiszemy w najbliższym czasie. Przygotowujemy już kolejne projekty, wspierające w poszukiwaniu rozwiązań na współczesne zagrożenia okresu dojrzewania. Dedykowane szkołom, młodzieży oraz rodzicom.
Tak dla przypomnienia, w maju 2024 r., Miasto zleciło stowarzyszeniu „Stawiam na Siebie” organizację konferencji poświęconej zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży. Konferencja dedykowana była szczególnie dzieciom, których dotyka depresja oraz autoagresja. Spotkanie odbyło się w sali kina MDK w Mławie. Skorzystało z niego ponad 200 osób, w tym kadra pedagogiczna, specjaliści z instytucji pomocy społecznej i inni. Na konferencję zaproszono gości tj. pedagoga, profilaktyka, edukatora kadry pedagogicznej Pana Leszka Dowgiałło, animatora kultury, pedagoga, profilaktyka, inicjator działań dla młodzieży Pana Piotr Wlizło oraz dodatkowo aktorkę Panią Ilonę Felicjańska.
Kolejnym zadaniem w ramach profilaktyki było czerwcowe spotkanie muzyczne dla klas VI i VII- autorski koncert profilaktyczny pt. „Ku wolności”. Z relacji młodzieży wynikało, że uczniowie liczyli na kolejny taki koncert w najbliższej przyszłości. Jeszcze zimą tego samego roku zorganizowano następny koncert będący drugą częścią poprzedniego spotkania. Młodzież wykonywała utwory wraz z artystami, z zaangażowaniem uczestniczyła w rozmowach prowadzonych przez Wykonawców.
Wszystkie zadania prowadzimy w oparciu o Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii
Adres źródłowy: https://mlawa.pl/artykul/w-szkolach-podstawowych-nie-ustajemy-z-dzialaniami-profilaktycznymi-w-ramach-miejskiego