Mława[0]

Opublikowane na: Mława (mlawa.pl)

Autor: Wioletta Mikucińska


Szkoły jak ogrody!

Publikowane od

Wyłoniony został wykonawca do opracowania koncepcji zielono-niebieskiej infrastruktury na terenach placówek oświatowych w Mławie, z którym wkrótce podpisana zostanie umowa. Koncepcja opracowywana będzie w taki sposób, aby tereny placówek były nie tylko piękne, ale przede wszystkim spełniały takie zadania jak: gromadzenie i wykorzystywanie wód opadowych, poprawę mikroklimatu oraz posiadały standard estetyczny i użytkowy charakteryzujący się trwałością i możliwością łatwego utrzymania wszystkich elementów zagospodarowania. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom przestrzenie szkolne staną się bardziej zielone, przyjazne dla uczniów i ekologiczne.
Projekt obejmuje zagospodarowanie terenów przy placówkach:

  • Zespół Placówek Oświatowych nr 1, ul. Warszawska 52,
  • Zespół Placówek Oświatowych nr 2, ul. Graniczna 39,
  • Zespół Placówek Oświatowych nr 3, ul. Ordona 14 oraz ul. Hoża 6,
  • Szkoła Podstawowa nr 6, ul. Żołnierzy 80 Pułku Piechoty 5,
  • Szkoła Podstawowa nr 3, ul. Henryka Pogorzelskiego 4.

W ramach projektu przy szkołach powstaną m.in. ogrody deszczowe zarówno w gruncie, jak i w donicach, które będą gromadziły wodę opadową oraz poprawiały lokalny mikroklimat. Nasadzone zostaną rośliny hydrofitowe, które nie tylko oczyszczają wodę, ale również znoszą okresy suszy i zalewania. Powstanie niecka infiltracyjna otoczona rabatą przechodzącą w pas roślin retencyjnych, co przyczyni się do naturalnego zatrzymywania i filtrowania wód opadowych. Dodatkowo teren zostanie wzbogacony o drzewa i krzewy odporne na trudne warunki atmosferyczne, które poprawią jakość powietrza i stworzą przyjazne środowisko dla uczniów. Elementami uzupełniającymi będą drewniane ławki, które umożliwią odpoczynek w otoczeniu zieleni.
Nowe przestrzenie będą łączyć funkcjonalność z estetyką – staną się miejscem odpoczynku i edukacji ekologicznej, a jednocześnie będą pełnić kluczową rolę w gospodarowaniu wodami opadowymi. Koncepcja zagospodarowania terenów zielonych ma być gotowa pod koniec kwietnia.
Projekt ten ma na celu poprawę retencji wody opadowej oraz stworzenie estetycznych i funkcjonalnych przestrzeni przyjaznych zarówno dla uczniów, jak i środowiska. W obliczu coraz częstszych ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak długotrwałe susze i intensywne opady deszczu, odpowiednie zagospodarowanie terenów zielonych staje się kluczowe dla zrównoważonego rozwoju miasta. Inwestowanie w rozwiązania retencyjne nie tylko poprawia bilans wodny, ale także zwiększa odporność miejskich ekosystemów na zmiany klimatu.
Zadanie realizowane jest w ramach projektu pn. „Zintegrowane przedsięwzięcia infrastrukturalne dostosowujące teren Miasta Mława do zmian warunków pogodowych poprzez poprawę retencji i zarządzanie wodami opadowymi” realizowanego na podstawie umowy nr FEPW.02.02-IW.01-0017/23 z dnia 23.05.2024 r. w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027, Priorytet FEPW.02 Energia i klimat, Działanie 2.2. Adaptacja do zmian klimatu.

Wartość projektu: 29 665 440,04 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 25 215 623,37 zł

#MiastoMława #FuduszeUE #FunduszeEuropejskie

[2]


Adres źródłowy: https://mlawa.pl/artykul/szkoly-jak-ogrody