Opublikowane na: Mława (mlawa.pl)
Autor: Urszula Adamczyk
Nie wypalajmy traw!
Wojewoda Mazowiecki i Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej apelują do mieszkańców Mazowsza o niewypalanie traw!
Strażakom miesiące od marca do czerwca od lat kojarzą się ze wzmożoną ilością zdarzeń związanych z wypalaniem traw. Pomimo corocznych licznych działań prewencyjnych, mających uświadamiać o szkodliwości wypalania traw, liczba interwencji związanych z tym procederem jest bardzo duża.
W minionym roku na terenie Mazowsza wystąpiło 6 439 pożarów traw, natomiast od początku 2023 roku odnotowano już blisko 500 takich zdarzeń. Każdy z tych pożarów niesie za sobą tragiczne konsekwencje dla ekosystemu i stanowi zagrożenie dla życia zwierząt i ludzi. Za większość z tych pożarów, niestety, odpowiedzialność ponosi człowiek.
Charakterystyczne dla tego typu pożarów jest to, że bardzo często wymykają się one spod kontroli, przenosząc się na pobliskie lasy i zabudowania. Pożary te są trudne do opanowania, a przy silnym wietrze bardzo szybko rozprzestrzeniają się na ogromne powierzchnie. Ludzie w wyniku takich zdarzeń, niejednokrotnie, tracą dorobek całego życia. Inną konsekwencją tego rodzaju pożarów jest zmniejszenie widoczności na drogach związane z dużym zadymieniem, co skutkować może niebezpiecznymi sytuacjami na drodze. Podpalanie traw jest zatem bardzo ryzykownym sposobem przeprowadzania wiosennych porządków. Wypalanie traw to również duże zagrożenie dla lasów. Tereny upraw rolniczych i leśnych często ze sobą sąsiadują, a czasem wręcz się przenikają. Ogień z nieużytków często przenosi się na obszary leśne, stanowiąc zagrożenie dla zwierzyny, niszcząc bezpowrotnie także bezcenne drzewostany, które po pożarze odradzają się przez wiele dziesiątków lat.
PRZYPOMINAMY RÓWNIEŻ - WYPALANIE TRAW JEST ZABRONIONE I KARALNE! Za wypalanie traw przewiduje się karę nagany, aresztu lub grzywny. Zgodnie z zapisani art. 130a ust.1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody (Dz.U. z 2022 r. poz. 916, 1726, 2185, 2375.): „Kto usuwa roślinność przez wypalanie z gruntów rolnych, obszarów kolejowych, pasów przydrożnych, trzcinowisk lub szuwarów, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 30 000 złotych". Pamiętajmy i weźmy sobie do serca apele strażaków: Wypalanie traw jest niebezpieczne, szkodliwe dla całego ekosystemu, kompletnie nieopłacalne i prawnie zabronione
Urząd Wojewódzki
Adres źródłowy: https://mlawa.pl/artykul/nie-wypalajmy-traw-0