Mława[0]

Opublikowane na: Mława (mlawa.pl)

Autor: Urszula Adamczyk


Władze Mławy zaniepokojone podwyżkami czynszów

Publikowane od

Niestety sprawdziły się przewidywania dotyczące ogromnych podwyżek cen gazu, węgla i prądu, co z kolei będzie miało wpływ na wzrost opłat czynszowych. Niektórzy mieszkańcy budynków wielorodzinnych będą płacić od stycznia nawet kilkadziesiąt procent więcej za ogrzanie swoich mieszkań.
Sytuacja dotyczy przede wszystkim bloków podłączonych do kotłowni zasilanych gazem, ale też tych, które spalają węgiel. To skutek podwyżek cen obu paliw, ale też zwiększenia podatku VAT na gaz z 0 proc. do 23 proc.

Burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski spotkał się 14 grudnia 2022 r. z prezesami i zarządami spółdzielni „Zawkrze” oraz PEC-u (Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej). Rozmawiano m.in. o podwyżkach cen węgla oraz gazu i ich wpływie na wysokość czynszów płaconych przez mławian. Burmistrz poprosił, żeby zarządy „Zawkrza” i PEC-u porozumiały się.

– Szukajcie najkorzystniejszych rozwiązań dla mieszkańców, żeby wzrost cen był jak najniższy – zaapelował burmistrz. – Jeżeli uznacie, że to będzie dobrym rozwiązaniem, jestem gotowy przekazać spółdzielni spółkę PEC za złotówkę – zadeklarował szef miasta.

Prezes spółki Krzysztof Jaros zaproponował spółdzielni rozwiązanie w postaci tymczasowego wypowiedzenia umów dzierżawy kotłowni gazowych PGNiG Termice i podpisanie umów dzierżawy ze spółdzielnią. Korzyści są takie, że PGNiG i PEC są traktowane jako przedsiębiorca i płacą w związku z tym taryfy kształtujące się dziś na poziomie 700-800 zł netto/MWh. W przypadku dzierżawy kotłowni przez spółdzielnię lub TBS, potencjalnie możliwa jest sprzedaż gazu w tzw. taryfie domowej, która aktualnie wynosi 200 zł netto/MWh.
Dodajmy, że to rozwiązanie okresowe, ponieważ system rządowy wsparcia taryfy domowej wygasa i np. za rok sytuacja ulegnie odwróceniu i ponownie (tak jak już było w przeszłości) taryfa biznesowa będzie niższa od domowej.

UA / KSM

Adres źródłowy: https://mlawa.pl/artykul/wladze-mlawy-zaniepokojone-podwyzkami-czynszow