Opublikowane na: Mława (mlawa.pl)
Autor: Magdalena Grzywacz
Kalkówka – czy poznamy skalę zbrodni?
Modlitwą w intencji ofiar Kalkówki w kościele pw. Ducha Świętego rozpoczęliśmy obchody 78. rocznicy egzekucji więźniów mławskiego aresztu i innych, przypadkowych osób, wyłapanych na ulicach Mławy, które zginęły 17 stycznia 1945 roku. – Mława mówi: Nigdy więcej wojny! – powiedział w kontekście tej historii, ale także w kontekście działań militarnych na wschodzie Szymon Zejer, Zastępca Burmistrza Miasta Mława.
Mimo niesprzyjającej aury kilkadziesiąt osób uczestniczyło w obchodach rocznicowych nawiązujących do egzekucji więźniów, w tym żołnierzy Batalionów Chłopskich osadzonych w areszcie, oraz innych, przypadkowych osób, które okupanci rozstrzelali 17 stycznia 1945 roku w żwirowni Kalkówka pod Mławą. Podczas mszy świętej ksiądz Kazimierz Ziółkowski, dziekan dekanatu mławskiego zachodniego, w sposób szczególny wspomniał te osoby, a po odmówieniu modlitwy przy pomniku zainicjował wspólne odśpiewanie pieśni „Boże coś Polskę”. Szymon Zejer, Zastępca Burmistrza Miasta Mława przypomniał, że większość ofiar Kalkówki została rozpoznana przez bliskich, a ich ciała pochowano na okolicznych cmentarzach. Jednak zgodnie z historycznym przekazem kości wielu wciąż spoczywają w miejscu stracenia. – Być może nie wiemy dokładnie, ile tych osób jest. Niedawno zwróciłem się do prezesa Instytutu Pamięci Narodowej z wnioskiem o przeprowadzenie badań ekshumacyjnych na Kalkówce – poinformował zastępca burmistrza. – Może badania te pozwolą sprecyzować, na jak wielką skalę zbrodni tutaj dokonano i ile ofiar totalitaryzmu spoczywa w tym miejscu.
Do informacji tej w swych wystąpieniach odnieśli się również Poseł na Sejm RP Anna Cicholska oraz Senator RP Jan Maria Jackowski. Oboje pochwalili działania władz Mławy zainicjowane przez badaczy historii i środowisko regionalistów.
W niedzielę 15 stycznia br. wartę przy mogile ofiar na Kalkówce pełnili harcerze ZHR. Burmistrz Sławomir Kowalewski dziękuje im oraz wszystkim uczestnikom uroczystości za obecność, pamięć o ofiarach II wojny światowej, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.
Magdalena Grzywacz/KSM UMM
Adres źródłowy: https://mlawa.pl/artykul/kalkowka-czy-poznamy-skale-zbrodni