Opublikowane na: Mława (mlawa.pl)
Autor: Krzysztof Napierski
Właściciele zabytków zainteresowani dofinansowaniami
Burmistrzowie Mławy oraz przedstawiciele Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Mława spotkali się w środę 11 stycznia 2023 r. z właścicielami mławskich zabytków, by udzielić im informacji na temat Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, do którego zamierza przystąpić Miasto Mława. Możliwość pozyskania dotacji na ochronę zabytków zainteresowała uczestników spotkania, którzy zadali tego dnia sporo pytań w nurtujących ich kwestiach.
O zamiarze przystąpienia Miasta Mława do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, dla którego Operatorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), oraz najważniejszych założeniach programu opowiedzieli uczestnikom spotkania Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski i jego zastępca Szymon Zejer. Obszary zadań, które można realizować w ramach programu przedstawił i wymienił kwoty możliwych do uzyskania dofinansowań podinspektor ds. inwestycji i rozwoju Krystian Szelkowski, natomiast cennych rad dotyczących składania wniosków o dofinansowanie, uzgodnień z konserwatorem zabytków i rozliczeń z realizowanych inwestycji udzielił Naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Mława Piotr Tomaszewski.
Osoby zainteresowane uzyskaniem dotacji w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków prosimy o wypełnienie zamieszczonego pod niniejszym tekstem formularza i przekazanie go Wydziałowi Inwestycji Urzędu Miasta Mława, najlepiej pocztą elektroniczną na adres: piotr [dot] tomaszewski[2]mlawa [dot] pl (tytuł wiadomości: Zabytki) w terminie do 18 stycznia 2023 r. (środa) do godz. 16:00.
Przypomnijmy, że program przewiduje bezzwrotne dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków. Dopuszcza także finansowanie obiektów posiadających wpis do Gminnej ewidencji zabytków. Wysokość dofinansowania to maksymalnie 98% wartości inwestycji.
Miasto Mława planuje realizację zadań inwestycyjnych w ramach następujących obszarów inwestycyjnych:
- finansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, o którym mowa w art. 8 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami lub znajdującym się w ewidencji zabytków wskazanej w art. 22 ustawy, do którego tytuł prawny wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego posiada wnioskodawca lub jednostka organizacyjna zaliczana do sektora finansów publicznych, podlegająca wnioskodawcy;
- udzielanie dotacji, o której mowa w art. 81 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, na:
- nakłady konieczne, określone w art. 77 ustawy,
- wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, o którym mowa w art. 8 ustawy lub znajdującym się w ewidencji zabytków wskazanej w art. 22 ustawy.
Każdy samorząd może złożyć maksymalnie 10 wniosków w trzech kategoriach, do:
- 150 000 zł;
- 500 000 zł;
- a nawet 3 500 000 zł.
KN / KSM
Adres źródłowy: https://mlawa.pl/artykul/wlasciciele-zabytkow-zainteresowani-dofinansowaniami