Mława[0]

Opublikowane na: Mława (mlawa.pl)

Autor: Urszula Adamczyk


Uczciliśmy 83. rocznicę Bitwy pod Mławą

Publikowane od

Rajd rowerowy i marsz inaugurujące Mławski Szlak Turystyczny, koncerty, kino plenerowe i piknik historyczny – za nami obchody 83. rocznicy Bitwy pod Mławą.

W tym roku zaproponowaliśmy mieszkańcom nową formułę uczczenia pamięci Obrońców Mławy. Obchody rozpoczęliśmy w piątkowe popołudnie koncertem Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Publiczność przy estradzie w parku miejskim razem z artystami chętnie śpiewała znane piosenki żołnierskie. Wieczorem na dziedzińcu mławskiego Oddziału Archiwum Państwowego odbyło się kino plenerowe – prezentacja reportaży historycznych.

Inauguracja Mławskiego Szlaku Turystycznego
Jednym z elementów uczczenia rocznicy była inauguracja Mławskiego Szlaku Turystycznego – przebiegającego przez Mławę i gminy: Lipowiec Kościelny, Iłowo-Osada, Szydłowo, Wieczfnia Kościelna oraz teren Nadleśnictwa Dwukoły. Część trasy prowadzi mławską linią umocnień z 1939 roku. W sobotę rano na szlak wyruszyły dwie grupy – piesza i rowerowa – blisko 70 piechurów i 60 rowerzystów. Marsz prowadzili członkowie stowarzyszenia Mława – Miasto Zabytkowe. Spacer uatrakcyjniły opowieści członka grupy Roberta Zaborowskiego oraz nadleśniczego Jaromira Skrzypeckiego o mijanych obiektach i miejscach pamięci. Uczestnicy zatrzymali się w miejscu, gdzie posadzono 80 dębów pamięci w 80. rocznicę Bitwy pod Mławą, tam złożono kwiaty. O bunkrach z 1939 roku opowiadał m.in. płk Tomasz Biedziak, dowódca 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej.  W wydarzeniu udział wzięli również płk Mariusz Majerski, dowódca 11 Mazurskiego Pułku Artylerii z Węgorzewa oraz burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski, harcerze i mławianie. Najmłodszy uczestnik miał półtora roku, najstarszy ponad 80 lat. Marsz zakończył się przy Pomniku Obrońców Mławy.
Mimo upału nie zabrakło chętnych do pokonania trasy rowerami – 60 osób przemierzyło 37 km. Gratulujemy wszystkim wytrwałości.

Piknik historyczny pełen atrakcji
O 12.00 w parku miejskim rozpoczął się piknik historyczny. Na ulicy Żeromskiego sprzęt wojskowy prezentowali żołnierze z kilku jednostek. W parku natomiast o atrakcje dla mieszkańców zadbały miejskie jednostki i zaprzyjaźnione organizacje.
Miejska Biblioteka Publiczna wspólnie z członkami Grupy Cywile Mława zaprezentowała szkołę sprzed 1939 roku.  Miejski Dom Kultury zaprosił do wspólnych zabaw, robienia korali i własnych lalek-motanek.
Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej zorganizowało warsztaty dla dzieci poświęcone tematyce wojennej i żołnierskiej. Ich uczestnicy mogli na przykład wykonać własne nieśmiertelniki. 
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji ze strażakami z OSP przygotował żołnierski tor przeszkód dla dzieci i pokaz pierwszej pomocy, a w stoisku Jacka Mianowskiego chętni mogli poćwiczyć swoją celność strzelecką.
Swoje stoisko miało Nadleśnictwo Dwukoły – to była świetna okazja, żeby poznać tropy zwierząt, gatunki drzew czy sposoby na przetrwanie w lesie. 
W parku zaprezentowali się również: PTTK, Mława Miasto Zabytkowe oraz Miasto Mława i gminy – partnerzy miasta w projekcie budowy szlaku: Lipowiec Kościelny, Iłowo-Osada, Szydłowo oraz Wieczfnia Kościelna. Można też było podziwiać konie – pokazy musztry i jeździectwa.

Filmy i koncert
Podczas pikniku na estradzie w parku prezentowane były filmy i produkcje związane z Bitwą pod Mławą i jej rekonstrukcjami. Odbyły się również seanse filmów „Miasto 44” i „Biegnij, chłopcze, biegnij”.

O 18.00 scenę przejął zespół Cantare, który przygotował koncert „Zakazane piosenki”. Dzięki tekstom wyświetlanym na telebimie i tym razem publiczność miała okazję pośpiewać. Podczas całego pikniku mławianie mogli posmakować pysznej strażackiej grochówki i kiełbasek z grilla.
Więcej zdjęć znajduje się na mławskim profilu Facebookowym.


Adres źródłowy: https://mlawa.pl/artykul/uczcilismy-83-rocznice-bitwy-pod-mlawa