Mława[0]

Opublikowane na: Mława (mlawa.pl)

Autor: Krzysztof Napierski


Strażacy, wystawiennicy, kolorowe proszki i... zapach spalin o poranku!

Publikowane od

Za nami pierwszy dzień tegorocznego święta miasta. Sobotnia odsłona Dni Mławy A.D. 2021 okazała się prawdziwą ucztą dla miłośników dorocznego Jarmarku Wojciechowego, pożarnictwa, harcerstwa, motoryzacji, food trucków i zabawy w obrzucanie się kolorowymi proszkami. Ale po kolei…

Już od rana mławianie i przybyli goście spacerowali wśród rozstawionych wzdłuż ulic 3 Maja i Chrobrego stoisk wystawienniczych producentów żywności, rękodzielników, sprzedawców ozdób, zabawek i innych produktów, którzy kusili swoimi ofertami podczas tegorocznego Jarmarku Wojciechowego. Nie zabrakło w tym gronie także przedstawicielek Urzędu Miasta Mława, które zapraszały do swojego namiotu przede wszystkim najmłodszych. Dzieci mogły tam własnoręcznie wykonać dla siebie kolorowe przypinki i spędzić kilka chwil przy kolorowankach. Nieco starsi zaś mieli okazję profilaktycznie się przekonać, jak to jest po wypiciu paru głębszych – wystarczyło tylko założyć specjalne alkogogle i przejść się wyznaczonym torem przeszkód. Zadanie rzeczywiście nie było łatwe! Zainteresowani służbą ojczyźnie kierowali natomiast swoje kroki do stojącego tuż za wejściem do parku namiotu 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Sobota była jednak przede wszystkim świętem strażaków i entuzjastów motoryzacji. Wystawę poświęconą tym pierwszym przygotowało dla zwiedzających w mławskim parku Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej. Oficjalnego otwarcia ekspozycji „Superbohaterowie” z okazji 140. rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Mławie dokonali Dyrektor MZZ Barbara Zaborowska i Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski. – Jest to hołd, jaki chcemy złożyć – i mam nadzieję, że mówię nie tylko w imieniu pracowników muzeum, lecz wszystkich mieszkańców Mławy – naszym bohaterom, którzy są z nami od ponad 140 lat – mówiła Barbara Zaborowska. O odważnej i pełnej zaangażowania służbie mławskich pożarników przypominał burmistrz Sławomir Kowalewski. – To właściwe określenie: superbohaterowie. Ci skromni, którzy niosą pomoc i ratują życie, narażając swoje własne. To bardzo ważne, że pamiętamy o nich i ich przypominamy – zwracał się do obecnych.

Chwilę później przy ul. Żeromskiego dokonano oficjalnego odsłonięcia dedykowanych strażakom i tegorocznemu jubileuszowi tablicy pamiątkowej i hydrantu, zainstalowanych w chodniku przy budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie przed laty mieściła się siedziba mławskiej OSP. Jak udowodnił burmistrz Sławomir Kowalewski, odkręcając hydrant – choć urządzenie jest stylizowane na zabytkowe, jest ono w pełni sprawne i może być wykorzystywane w akcjach gaśniczych (oczywiście oby tych ostatnich było jak najmniej). Oprócz gospodarza miasta na uroczystości nie zabrakło bohaterów jubileuszu, na czele z Komendantem Powiatowym Straży Pożarnej w Mławie st. bryg. Zbigniewem Kąpińskim, Prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Mławie Tomaszem Maciejewskim i jego poprzednikiem na tym stanowisku Jerzym Kwietniem.

Nie lada gratką dla miłośników pożarnictwa była wystawa zabytkowych i współczesnych wozów strażackich na ul. Żeromskiego. Nie brakowało chętnych do pamiątkowych fotografii za kierownicą oraz zainteresowanych parametrami technicznymi wspaniałych wozów. Wszyscy natomiast entuzjaści motoryzacji prawdziwą ucztę mieli na Starym Rynku, gdzie w jednej z pierzei prezentowały się piękne tuningowane auta rodem z filmów o szybkich i wściekłych (to już druga edycja The Event – Mławskiego Festivalu), w sąsiedniej zaś – zabytkowe samochody oraz współczesne i klasyczne motocykle. Co chwilę dało się słyszeć wspaniały ryk silników, a nad jezdnią unosił się upajający aromat spalin. Na tym jednak wrażeń nie koniec – właściciele jednośladów przejechali swoimi maszynami we wspaniałej paradzie ulicami miasta. Podczas podsumowania zlotów posiadacze najwspanialszych maszyn otrzymali pamiątkowe statuetki i bogate zestawy upominków, a organizatorom – Adrianowi Nowakowskiemu, Krzysztofowi Medyńskiemu i Aleksemu Grędzińskiemu – dziękował Zastępca Burmistrza Miasta Mława Szymon Zejer.

Najbarwniejszym – dosłownie! – elementem Dni Mławy była kolejna edycja Holi Festivalu. Miłośnicy tego rodzaju zabawy z zapałem obrzucali się w parku kolorowymi proszkami, czerpiąc z tego ogromną frajdę. Przez cały dzień natomiast dostępne były dla smakoszy rozstawione między głównym wejściem do miejskiego ogrodu a pomnikiem Józefa Piłsudskiego food trucki.

W samo południe w Miejskim Domu Kultury odbyła się uroczystość wręczenia tytułu Mławianin Roku 2020 i pamiątkowej statuetki św. Wojciecha harcerzowi seniorowi i zasłużonemu społecznikowi Kazimierzowi Lewandowskiemu. O tym wydarzeniu piszemy w osobnym artykule.

Krzysztof Napierski / KSM


Adres źródłowy: https://mlawa.pl/artykul/strazacy-wystawiennicy-kolorowe-proszki-i-zapach-spalin-o-poranku