Mława[0]

Opublikowane na: Mława (mlawa.pl)

Autor: Krzysztof Napierski


W Mławie coraz częściej fatalna jakość powietrza

Publikowane od

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego czujniki jakości powietrza w Mławie zaczęły odnotowywać alarmujące stężenia pyłów zawieszonych. Dotyczy to zwłaszcza urządzeń zamontowanych na budynkach przy ulicach Granicznej i Kopernika. To, czym oddychamy, zależy od każdego z nas – dbajmy o środowisko, w którym żyjemy!

Dla przykładu, 7 października br. czujnik jakości powietrza na budynku Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Granicznej wykazał 78 punktów w skali CAQI (Wspólny Indeks Jakości Powietrza) – poziom stężenia pyłu zawieszonego PM 10 wyniósł wówczas 190% normy Światowej Organizacji Zdrowia, natomiast pyłu PM 2,5 – 243%. Dwa dni później czujnik na Granicznej odnotował 85, a na budynku Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Kopernika – 77 CAQI. Unoszący się nad stadionem smog utrudniał trening młodzieżowym grupom piłkarskim. Tak fatalna jakość powietrza zwiększa ryzyko zaistnienia negatywnych symptomów zdrowotnych i złego samopoczucia.

Jakość powietrza zależy w znacznej mierze od tego, jakiego opału używamy w domowych paleniskach. Kwestię tę monitorują strażnicy miejscy. Od 1 stycznia do 12 października 2020 r. przeprowadzili 114 kontroli porządkowych posesji i 80 kontroli palenisk. Jak się okazało, w 10 przypadkach w paleniskach spalane były odpady, co stanowi naruszenie przepisów Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach. W sześciu przypadkach winowajców ukarano mandatami, a w czterech zastosowano pouczenia.

Apelujemy do mieszkańców o stosowanie w domowych paleniskach opału dobrej jakości oraz zwracanie uwagi na sytuacje, w których można podejrzewać, że na posesji spalane są odpady. Przypadki takie można zgłaszać do Straży Miejskiej w Mławie (tel.: 986 lub 23 654 64 50 wew. 902). Zatroszczmy się o to, czym oddychamy!

KN / UMM


Adres źródłowy: https://mlawa.pl/artykul/w-mlawie-coraz-czesciej-fatalna-jakosc-powietrza