Mława[0]

Opublikowane na: Mława (mlawa.pl)

Autor: Magdalena Grzywacz


1920-2020. Lech Prejs: Musiało upłynąć 100 lat

Publikowane od

O tym, czym jest „Pamiątka oswobodzenia Mławy” i jak współcześni chcą uczcić bohaterów sprzed 100 lat, rozmawiamy z Przewodniczącym Rady Miasta Lechem Prejsem.

Krzysztof Napierski: Na 21 sierpnia br. zaplanowano odsłonięcie tablicy upamiętniającej bohaterów Polski walczących z bolszewikami w 1920 r., w tym – o co szczególnie Pan zabiegał – żołnierzy 144 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych. Dlaczego właśnie ten pułk i 21 sierpnia?

Lech Prejs: W dniu 21 sierpnia 1920 roku 144 Pułk Piechoty Strzelców Kresowych pod dowództwem majora Mariana Ocetkiewicza atakował wycofujące się po przegranej Bitwie Warszawskiej oddziały Armii Czerwonej z południa wzdłuż trasy kolejowej na kierunku mławskim. Około godz. 13 II batalion pułku wdziera się do miasta i wyzwala je z rąk bolszewików, którzy w popłochu uciekają z Mławy.

Do żołnierzy 144 pułku ówcześni radni miejscy wystosowali oficjalne pismo z podziękowaniami, znane jako „Pamiątka oswobodzenia Mławy”. Proszę powiedzieć coś więcej o tym dokumencie.

Rada miejska w imieniu szczęśliwych i wdzięcznych mieszkańców na ręce mjra Ocetkiewicza przysłała uroczyste pismo z podziękowaniami. W piśmie tym Rada Miejska i Magistrat zapewniają, że dzień 21 sierpnia na zawsze pozostanie w pamięci Mławian. Niestety, musiało upłynąć 100 lat, aby ponownie przypomnieć te, jak ważne dla mieszkańców chwile.

W jaki sposób radni miejscy obecnej kadencji wraz z Panem jako przewodniczącym rady zamierzają upamiętnić 100. rocznicę wojny polsko-bolszewickiej oraz starć na naszym terenie?

Rada Miasta Mława w 100-lecie przypomnianych wydarzeń postanowiła uczcić trochę zapomnianych bohaterów na czele z ich dowódcą. Burmistrz wraz z Radą Miasta dokonają odsłonięcia pamiątkowej tablicy na Starym Rynku.

Należy tutaj wspomnieć inicjatywę Pana Kazimierza Lewandowskiego, który złożył wniosek do Przewodniczącego RMM o ufundowanie tablicy. Po wprowadzeniu kilku zmian, idących w kierunku upamiętnienia wspomnianych wcześniej żołnierzy, tablica znajdzie się na głazie w południowej części rynku. Głaz granitowy podarował miastu Pan Jan Golec, za co składamy specjalne podziękowania.

Złożyłem też wniosek na posiedzeniu trzech komisji Rady Miasta Mława, aby nadać nazwę ulicy imienia mjra Mariana Ocetkiewicza.

Jak ważna dla współczesnych mławian jest pamięć o tamtych wydarzeniach?

Przywołane tutaj wydarzenia sprzed 100 lat są bardzo ważne w historii Mławy. Niewiele brakowało, aby okupacja bolszewicka potrwała znacznie dłużej, a miasto i jego mieszkańcy doznali wielu cierpień z rąk sowietów.


Adres źródłowy: https://mlawa.pl/artykul/1920-2020-lech-prejs-musialo-uplynac-100-lat