Mława[0]

Opublikowane na: Mława (mlawa.pl)

Autor: Krzysztof Napierski


VIII Narodowe Czytanie za nami

Publikowane od

W sobotę 7 września w czytelni dla dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Bolesława Prusa w Mławie odbyło się „Narodowe Czytanie”, podczas którego czytano wybrane teksty autorstwa polskich prozaików. Jak każdego roku, również i tym razem dopisała frekwencja i na widowni zasiadło wielu słuchaczy.

Zebranych w stylizowanej na XIX-wieczny salonik czytelni uczestników spotkania powitała Dyrektor MBP w Mławie Maria Świtoń, która opowiedziała o tegorocznej edycji „Narodowego Czytania” oraz o lekturach, jakie zostały do niej wytypowane. Następnie osoby, które wcześniej zgłosiły się do aktywnego uczestnictwa w akcji, przeczytały dzieła polskiej nowelistyki. Wśród lektorów znaleźli się uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej – Kinga Ryska, Magdalena Rybka i Robert Chodubski oraz dorośli: Magdalena Staszewska, Magdalena Antosiak, Izabela Van den Akker-Urbańska, Tomasz Krokowski w duecie z Dorotą Tadrzyńską, Paulina Florczak, Krzysztof Napierski i Mateusz Przybyszewski. Każdy z czytających otrzymał pamiątkowe podziękowanie w formie dyplomu. Osoby, które przyniosły ze sobą swoje egzemplarze czytanych nowel, mogły otrzymać na nich okazjonalny stempel. Po wspólnym czytaniu obecni na sali mieszkańcy częstowali się słodkim poczęstunkiem oraz wymieniali swoje spostrzeżenia.

Tegoroczna edycja akcji społecznej, zainaugurowanej w 2012 r. przez ówczesnego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, była już ósmą z kolei. Od kilku edycji propozycje lektur zgłaszane są drogą elektroniczną do Kancelarii Prezydenta. W tym roku spośród blisko stu propozycji Para Prezydencka wybrała osiem nowel, na ósme „Narodowe Czytanie”:

  1. „Dobra pani” – Eliza Orzeszkowa;
  2. „Dym” – Maria Konopnicka;
  3. „Katarynka” – Bolesław Prus;
  4. „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą”) – Bruno Schulz;
  5. „Orka” – Władysław Stanisław Reymont;
  6. „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” – Stefan Żeromski;
  7. „Sachem” – Henryk Sienkiewicz;
  8. „Sawa” (z cyklu: „Pamiątki Soplicy”) – Henryk Rzewuski.

Miniona edycja różniła się tym samym od poprzednich, podczas których odczytywane były fragmenty tylko jednego utworu. Przypomnijmy, jakie dzieła polskich twórców były już przedmiotem czytelniczej akcji:  

  • 2012 r.: Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz”;
  • 2013 r.: Aleksander Fredro „Zemsta”;
  • 2014 r.: Henryk Sienkiewicz „Trylogia”;
  • 2015 r.: Bolesław Prus „Lalka”;
  • 2016 r.: Henryk Sienkiewicz „Quo vadis”;
  • 2017 r.: Stanisław Wyspiański „Wesele”;
  • 2018 r.: Stefan Żeromski „Przedwiośnie”.

Podczas sobotniego „Narodowego Czytania” w Parku Saskim w Warszawie, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda ogłosił, że w przyszłym roku odczytana zostanie „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

MP / UMM

fot.: Katarzyna Sałyga, Mateusz Przybyszewski


Adres źródłowy: https://mlawa.pl/artykul/viii-narodowe-czytanie-za-nami