Mława[0]

Opublikowane na: Mława (mlawa.pl)

Autor: Krzysztof Napierski


Z wolności zabrany od swojej dziewczyny… – poruszająca wystawa w muzeum

Publikowane od

W czwartek 22 sierpnia 2019 r. o godz. 17:00 w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie odbyła się uroczysta inauguracja wystawy pn. „Z wolności zabrany od swojej dziewczyny”. Wystawa została przygotowana przez pracowników muzeum. Złożona jest z przedmiotów, jakie zostały znalezione podczas ekshumacji zwłok polskich żołnierzy, poległych w kampanii wrześniowej na terenie powiatu mławskiego.

Inauguracji dokonała Dyrektor Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie Barbara Zaborowska. Powitała obecne zagraniczne delegacje z zaprzyjaźnionych z Mławą miast, przybyłe na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i Bitwy pod Mławą, oraz pozostałych gości. Opowiedziała zebranym o eksponatach i związanych z nimi smutnych, poruszających historiach. Eksponaty o których mowa, to listy, pocztówki, zdjęcia, monety, guziki i inne przedmioty osobiste, jakie zostały znalezione przy szczątkach polskich żołnierzy poległych podczas II wojny światowej, odnalezionych w miejscach, gdzie odbywały się krwawe bitwy, m.in. w Szydłowie czy Nosarzewie Borowym.

Ekspozycja cieszyła się zainteresowaniem przybyłych uczestników, którzy dzięki zaprezentowanym eksponatom, a zwłaszcza pocztówkom i listom, mogli zapoznać się z kawałkiem osobistej historii poległych żołnierzy. Żołnierzy, którzy idąc na wojnę, żegnali się ze swoimi rodzicami, żonami, dziewczynami – do czego właśnie nawiązuje tytuł wystawy. Jak przyznała Dyrektor Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej Barbara Zaborowska, osoby przygotowujące ekspozycję przeżyły chwile wzruszenia, czytając wymianę korespondencji pomiędzy żołnierzami będącymi na froncie wojennym a ich bliskimi.

Wystawę będzie można oglądać do 22 listopada 2019 r.

Mateusz Przybyszewski / UMM


Adres źródłowy: https://mlawa.pl/artykul/z-wolnosci-zabrany-od-swojej-dziewczyny-poruszajaca-wystawa-w-muzeum