Opublikowane na: Mława (mlawa.pl)
Autor: Krzysztof Napierski
Polacy nie gęsi, swój język mają… lecz czy dobrze go znają?
W czwartek 21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna im. Bolesława Prusa w Mławie, chcąc przybliżyć mieszkańcom wiedzę z zakresu znajomości języka polskiego, zorganizowała wykład pt. „Czy potrzebny jest ogonek?”.
Językoznawcy od wielu lat są zaniepokojeni faktem zanikania znajomości znaków diakrytycznych wśród użytkowników naszego ojczystego języka. Badania z ubiegłych lat wykazały, że blisko 53 proc. Polaków nie używa ich w pisowni, argumentując ten stan rzeczy tym, że przez znaki diakrytyczne dłużej pisze się wiadomości. Bez wątpienia przyczynił się do tego rozwój technologiczny. Z pewnością każdy z nas dostał choć raz w życiu SMS, w którym nie było tychże znaków (lub sam takowego wysłał).
Problemowi wyszli na przeciw pracownicy mławskiej biblioteki, organizując wykład poświęcony temu zagadnieniu. Odbył się on 21 lutego o godz. 12.00 w sali na piętrze MBP. Wygłosiła go Wioletta Zmysłowska – nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół nr 3 w Mławie. Obecnym na sali słuchaczom opowiedziała o zasadach interpunkcji; o tym, jak ważne są przecinki i znaki diakrytyczne i jak potrafią czasem niefortunnie zmienić cały sens i znaczenie naszych wypowiedzi. Obecna na sali młodzież słuchała z uwagą reguł poprawnej pisowni, które z pewnością przydadzą im się przy wypracowaniach, a przede wszystkim na maturze, która zbliża się nieubłaganie.
MP / UMM
Adres źródłowy: https://mlawa.pl/artykul/polacy-nie-gesi-swoj-jezyk-maja-lecz-czy-dobrze-go-znaja