Mława[0]

Opublikowane na: Mława (mlawa.pl)

Autor: Magdalena Grzywacz


Dlaczego warto być w Mławie 24 sierpnia?

Publikowane od

Padną ważne słowa, ale także strzały i ludzie. Przed nami obchody 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Mława pamięta o bohaterach, którzy bronili naszych granic, o cywilach, którzy doświadczali dramatu i o mieście, jakim była przed 1939 rokiem.

- Co roku wspominamy rocznicę wybuchu II wojny światowej. Kolejne uroczystości nie mają jednak nic wspólnego z miłą atmosferą urodzin. Są bolesnym przypominaniem wojny, która objawia się nagle i sieje spustoszenie. Realnie niszczy ludzi, rodziny, miasta i kraje. Nasze obchody są manifestacją na rzecz pokoju i wołaniem: Nigdy więcej wojny  – mówi burmistrz Sławomir Kowalewski, który w 2008 roku rozpoczął organizację obchodów rocznicowych w Mławie na ogólnopolską skalę.

Żołnierze pobiegną

W tym roku uroczystości odbędą się jednego dnia – w piątek 24 sierpnia. Już o godzinie 10:00 wystartuje I Drużynowy Bieg Żołnierski o Puchar Szefa Sztabu Generalnego WP oraz Burmistrza Miasta Mława.  12 drużyn wojskowych z całej Polski będzie konkurowało na polu bitwy pod Mławą w Uniszkach Zawadzkich. Wystartują  przy pierwszym schronie bojowym, stojącym najbliżej drogi krajowej nr 7. Pokonają dystans 3 kilometrów z metą przy bunkrze na wzgórzu.  Zwycięzcy tego biegu zostaną nagrodzeni w czasie oficjalnych uroczystości w centrum miasta (początek o 17:00).

Piknik militarny

Także w piątek (24 sierpnia) o 10:00 na Starym Rynku w Mławie rozpocznie się piknik militarny. Pasjonaci wojskowości i uzbrojenia będą mogli zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt będący na wyposażeniu polskiej armii. Z 1. Brygady Pancernej w Wesołej do Mławy przyjedzie czołg Leopard 2A5 wraz z załogą. Zobaczymy także pokaz statyczny czołgu PT 91 TWARDY oraz indywidualne wyposażenie żołnierzy z  IX Brygada Kawalerii Pancernej w Braniewie.

Na ulicy 3 Maja ustawią się wozy bojowe: 155 mm hs KRAB, 152 mm AHS DANA, 122 mm WR-40 LANGUSTA, będące na wyposażeniu 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Zwiedzający będą mogli obejrzeć sprzęt patrolu saperskiego łącznie ze specjalnym kombinezonem EOD 9 i wykrywaczami ładunków. Wyeksponowane zostaną także urządzenia wykorzystywane przez wojska rozpoznania i łączności.

Honorowe obywatelstwo dla generała

Od 17:00 rozpocznie się uroczysty apel z okazji obchodów 79. Rocznicy wybuchu II wojny światowej i bitwy pod Mławą oraz 100. rocznicy odzyskania niepodległości.  W trakcie uroczystości wręczony zostanie tytuł Honorowego Obywatela Miasta Mława gen. dr Leszkowi Surawskiemu (Rada Miasta Mława podjęła uchwalę w sprawie nadania tego tytułu na sesji 21 sierpnia br.). Osobom, które działają na rzecz Miasta Mława zostaną wręczone medale „Zasłużony dla Miasta Mława”, a zwycięzcom I Drużynowego Biegu Żołnierskiego – puchary i dyplomy. Po przemówieniach okolicznościowych odczytany zostanie Apel Pamięci. Następnie żołnierze 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej oddadzą salwę honorową i ulicami Starego Rynku przemaszeruje defilada pododdziałów kompanii honorowej oraz pododdziałów zaprzyjaźnionej z Mławą jednostki.

Powiew wojny

Po części oficjalnej zapraszamy na inscenizację nalotu bombowego  - niezwykle poruszający spektakl przygotowany przez mieszkańców Mławy m.in. zaangażowanych w działalność Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Mława oraz współpracujących z Miejskim Domem Kultury.

W tym roku na Starym Rynku w Mławie zobaczymy 130 rekonstruktorów cywilnych i 20 wojskowych. Reżyserem spektaklu jest Mariusz Tarnożek, a za scenariusz odpowiada cała grupa. - Wspólnie wypracowujemy plan działania na warsztatach i próbach. Każdy członek grupy wie, że tworzy historię – mówi reżyser. Tytuł tegorocznego widowiska jest prosty - „Mława 1939”, ponieważ twórcy stawiają sobie za cel pokazać proste życie Mławy. - Bez żadnych udziwnień, samochodów, motocykli, wyszukanych kostiumów. Spotkamy się z codziennością i tragedią – wyjaśnia Tarnożek. W spektaklu zobaczymy mnóstwo postaci z przedwojennej Mławy, będą reprezentanci różnych grup społecznych i etnicznych. W centrum miasta zagrają też zwierzęta: konie, krowa, kury, gołębie, psy.

Ale najważniejsze będą emocje. - Chcemy zagrać na wrażliwych strunach, bo emocjami pamiętamy najlepiej. Widz sam na sobie odczuje przerażająca atmosferę wojny – zapowiada reżyser. Przedstawieniu będą towarzyszyć profesjonalne pokazy pirotechniczne.

Po inscenizacji mieszkańcy Mławy, nasi gości i rekonstruktorzy przemaszerują w asyście harcerzy z pochodniami do zabytkowego parku miejskiego, gdzie pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego zostaną zapalone znicze.

Koncert w finale

Od godziny 19:00 będzie można zajmować miejsca na widowni w hali sportowo-widowiskowej I Liceum Ogólnokształcącego  przy ul. Wyspiańskiego, ponieważ o 20:00 rozpocznie się wyjątkowy koncert zatytułowany „I przyszła wolność”. W wykonaniu Aleksandry Wiwały, Anny Nawodnej, Krzysztofa Ciupińskiego-Świątka i Roberta Szpręgla usłyszymy wiązankę pieśni patriotycznych. Towarzyszyć im będzie kwintet dęty Favori. Zarówno muzyków jak i wokalistów mławska publiczność podziwiała w styczniu w czasie Koncertu Noworocznego. Przewodniczący Rady Miasta Mława – Leszek Ośliźlok, burmistrz Sławomir Kowalewski oraz Edyta Suszek – Dyrektor MDK – serdecznie zapraszają. Bądźmy razem 24 sierpnia. Przeżyjmy to wspólnie.

Magdalena Grzywacz/Rzecznik Prasowy UMM

 


Adres źródłowy: https://mlawa.pl/artykul/dlaczego-warto-byc-w-mlawie-24-sierpnia