Opublikowane na: Mława (mlawa.pl)
Autor: Magdalena Grzywacz
Ponad 600 osób na Nocy Muzeów w ratuszu!
Z olbrzymim zainteresowaniem spotkało się bezprecedensowe wydarzenie kulturalne w dziejach Mławy – Noc Muzeów w miejskim ratuszu. Ponad 600 zwiedzającym pokazaliśmy najciekawsze pomieszczenia magistratu – w tym te na co dzień niedostępne dla mieszkańców – oraz opowiedzieliśmy o historii budynku i miasta.
Gości witał w sobotnią noc (19 maja 2018 r.) elegancki odźwierny, w którego rolę wcielił się Edward Judziak z Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Mława, zaś oprowadzali ich po budynku pozostali biorący udział w tym niezwykłym przedsięwzięciu pracownicy ratusza przebrani w stroje z przełomu XIX i XX wieku. Już w holu przy wejściu można było obejrzeć średniowieczną zbroję rycerską, o której mówił na wyświetlanym filmie rekonstruktor Jacek Mianowski vel. Jacko z Zacisza. Nieco dalej – w pobliżu kas – wyjątkową makietę dawnego ratusza prezentował jej twórca Jarosław Janiszewski.
O pracy przedwojennego urzędnika opowiadał w stylizowanym na gabinet retro pokoju sekretarza miasta Paweł Pikus z Wydziału Budżetu i Finansów, a o ślubach i dawnych księgach metrykalnych mówiła w sali ślubów Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Marzena Lipińska (tam też wyświetlano za pomocą projektora czarno-biały film rodem ze starego kina ukazujący współczesną pracę urzędników z poszczególnych wydziałów magistratu). Oboje prezentowali związane ze swoją pracą rekwizyty – m.in. pożółkłe akta, stare mapy, sztandar miasta oraz strój urzędnika stanu cywilnego.
Nie mogło zabraknąć wizyty w najważniejszym pokoju ratusza – gabinecie burmistrza. Tam gości witał przebrany w elegancki frak i oryginalny cylinder Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski. Opowiadał m.in. o historii budynku i pokoju, w którym pracuje (w 1930 r. gościł w nim Prezydent RP Ignacy Mościcki). Pokazał portrety honorowych obywateli miasta i flagi zaprzyjaźnionych z Mławą państw.
Tej nocy zwiedzający mieli też niepowtarzalną okazję odwiedzić pomieszczenia, które na co dzień nie są nikomu udostępniane. Na strychu witał ich ucharakteryzowany na ducha Mariusz Łazicki z Wydziału Środowiska. Przy „akompaniamencie” ścieżki dźwiękowej rodem z horrorów przedstawił m.in. interesującą i burzliwą historię ratuszowej wieży oraz kilka ciekawostek architektonicznych dotyczących zegara i mansardowego dachu. W piwnicy z kolei, gdzie dawniej mieścił się miejski areszt, do wysłuchania przerażających opowieści o mławskim więziennictwie zaprosił zwiedzających „aresztant” Krzysztof Napierski z komórki Rzecznika Prasowego. Tam również niepokojący klimat budowały odtwarzane z nagrania przerażające dźwięki (krzyki osadzonych).
Aby ochłonąć po tych wszystkich wrażeniach, goście ratusza mogli spocząć na chwilę w kawiarence urządzonej na wewnętrznym dziedzińcu i skosztować słodkości oraz pysznej kawy serwowanej przez Naczelnik Wydziału Środowiska Urszulę Aptowicz.
W role przewodników kolejnych grup zwiedzających wcielili się Magdalena Grzywacz (Rzecznik Prasowy), Monika Kucka (Wydział Gospodarki Komunalnej), Urszula Kupińska (Wydział Środowiska), Katarzyna Sieczka (Wydział Organizacyjny), Anna Sobolewska (Wydział Budżetu i Finansów) i Artur Wieczfniński (Wydział Środowiska). W drodze między kolejnymi pokojami ratusza opowiadali gościom interesujące historie na temat miasta i magistratu oraz zwracali uwagę na ciekawe elementy otoczenia: barwny witraż przedstawiający artystyczną wersję herbu miasta, dwa tryptyki malarskie „Drzwi do Mławy” autorstwa Zdzisława Kruszyńskiego oraz galerię zdjęć dawnej Mławy.
Dodatkową atrakcją dla zwiedzających była gra terenowa. Już po wejściu do budynku każdy otrzymywał od odźwiernego specjalną kartę z planem zwiedzania ratusza. Gospodarze kolejnych pomieszczeń przystawiali na niej okolicznościowe pieczęcie – oczywiście w stylu retro. Taka forma zwiedzania wielu przypadła do gustu, najwięcej frajdy mieli jednak najmłodsi. Teraz każdy z gości ma w domu niepowtarzalną pamiątkę z Nocy Muzeów w ratuszu.
Do sukcesu Nocy Muzeów w ratuszu przyczynili się także pracownicy Miejskiego Domu Kultury w Mławie, którzy przygotowali elementy scenografii strychu i dziedzińca. Natomiast Muzeów Ziemi Zawkrzeńskiej wypożyczyło makietę magistratu wykonaną przez Jarosława Janiszewskiego, która w Noc Muzeów była prezentowana przez autora w holu kasowym. Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym za pomoc i współpracę.
19 maja swoje podwoje otworzyły dla zwiedzających także Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej oraz kino Miejskiego Domu Kultury. Tej nocy na mławian czekało mnóstwo atrakcji.
Krzysztof Napierski, MG / UMM
Adres źródłowy: https://mlawa.pl/artykul/ponad-600-osob-na-nocy-muzeow-w-ratuszu