Opublikowane na: Mława (mlawa.pl)
Autor: Agnieszka Puzio-Dębska
Wystawa malarstwa Zdzisława Kruszyńskiego w PCKiSz w Ciechanowie
Od ostatniej wystawy mławskiego malarza Zdzisława Kruszyńskiego w Ciechanowie minęło 13 lat. Dlatego odpowiedział pozytywnie na zaproszenie oraz zaprezentował przekrój malarstwa z ostatnich lat. Wernisaż wystawy odbył się 24 listopada. Wystawę można zwiedzać do końca grudnia. Galeria im. Bolesława Biegasa w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie zaprasza.
Wystawiane prace to obrazy plenerowe, pejzaże, oraz portrety. Technika prezentowanych prac jest różnorodna i obejmuje olej, pastel, akwarelę, tusz i grafit. Są też dwie prace przedstawiające zespoły muzyczne, których założycieli artysta miał przyjemność poznać. Są to zespół „Babsztyl" ze Zbigniewem Hofmanem z Mławy i Zespół „Zagan Acustic" z pochodzącym z Ciechanowa Pawłem Zagańczykiem.
Ponieważ przez 5 lat malarz wykonywał do Gazety Mławskiej rysunki w cyklu pod tytułem „Z mławskiej ławeczki" i zebrało się prac około 300 kilka z nich prezentowanych jest również na wystawie.
Na wystawie są portrety m. in.: Jana Pawła, Józefa Piłsudskiego, Bolesława Biegasa, Józefa Skrzeka, Hanny Rudzkiej Cybis.
Specjalne znaczenie dla artysty malarza, mają portrety nieżyjących już osób: Janusza Królika, Janka Stępkowskiego i Stanisława Osieckiego. Osoba Janka Stępkowskiego - rzeźbiarza, wieloletniego przyjaciela sprowokowała Zdzisława Kruszyńskiego do wykonania portretu w nietypowej technice olejno-żywicznej. Zamysłem było fakt, aby praca przypominała płaskorzeźbę, nawiązującą do jego działalności. Portret był wielkim eksperymentem, powstawał przez 4 lata. Za placami Janka są imiona i nazwiska osób z jego najbliższego otoczenia.
W portrecie Janusza Królika - wieloletniego dyrektora Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, znajdujemy pędzle malarskie w butonierce bohatera – symbol jego związku z malarstwem.
Z kolei portret Stanisława Osieckiego malarz wykonał w jego ulubionej technice – akwareli.
Ciekawym pomysłem artystycznym jest cykl obrazów przedstawiających osoby nagrodzone statuetką Mławianina Roku, przyznawaną corocznie od 1999 r. przez Radę Społeczno - Naukową Stacji St. Herbsta w Mławie. Portrety osób nagrodzonych i nominowanych do nagrody powstają od 18 lat. Na wystawie prezentowany jest portret laureata nagrody z 2008 r. Pozostałe obrazy pochodzą z plenerów z ostatnich lat.
W imieniu artysty malarza z Mławie, Zdzisława Kruszyńskiego serdecznie zapraszamy do zwiedzenia wystawy.
Adres źródłowy: https://mlawa.pl/artykul/wystawa-malarstwa-zdzislawa-kruszynskiego-w-pckisz-w-ciechanowie