Mława[0]

Opublikowane na: Mława (mlawa.pl)

Autor: Agnieszka Puzio-Dębska


Wspomnienie o Henryku Marcinkiewiczu w bibliotece

Publikowane od
Publikowane do

Początek listopada to dni bardzo szczególne dla nas. Wtedy to wspominamy osoby które znaliśmy, które odeszły z tego świata. Czasami bardzo znane i zasłużone dla Mławy i nie zawsze za życia docenione.

Janusz Dębski - Takim człowiekiem dla mnie jest i będzie Henryk Marcinkiewicz – nauczyciel, bibliotekarz, poeta. Z osobą którą przez ostatnie lata jego życia przyjaźniłem się i spotykałem. Znajomość ta dużo mnie nauczyła w sprawach ludzkich i artystycznych. Jego spokój, uśmiech i wrażliwa dusza była ukojeniem w trudnych chwilach mojego życia. I dlatego postanowiłem przypomnieć postać przyjaciela w postaci wyjątkowej wystawy którą możecie Państwo zobaczyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. B Prusa w Mławie ul. 3-go Maja 5. 

Na pół piętrze w gablotach można obejrzeć ponad sto pamiątek związanych z jego życiem i twórczością. Mamy tu zdjęcia związane ze spotkaniem poety z Janem Pawłem 2 w Watykanie (kiedy papieżowi podarował swój tomik wierszy). Stare fotografie szkolne, rodzinne i te ostatnie z różnych imprez, promocji, wystaw, biesiad itp. Autorskie tomiki poezji, prozy, almanachy i zbiorowe tomiki oraz nigdzie nie wydane rękopisy opowiadań, scenariuszy teatralnych i filmowych, a także pamiętniki i wiersze pisane na maszynie. Wycinki prasowe i teksty które pisywał do lokalnych gazet. Dyplomy, nagrody, podziękowania, odznaczenia, legitymacje itp. Kończąc na kasetach magnetofonowych i płytach CD z ulubioną muzyką klasyczną.

Henryk Marcinkiewicz urodził się 21 stycznia 1930 r. w Kuczborku w rodzinie szewca. Tam mieszkał do 1938r. Później zamieszkał z rodziną w Laskach k Warszawy. Szkołę podstawową ukończył w Mościskach. W roku 1944 uczęszczał na tajne komplety w gimnazjum w Laskach prowadzone przez mgr. Janinę Krauze. Religii w 2 klasie uczył go ks. S. Wyszyński, późniejszy prymas tysiąclecia. W 1945 roku rodzina zamieszkała w Mławie. Liceum Ogólnokształcące im. St. Wyspiańskiego ukończył w 1950 r. Następnie zaczął pracować jako nauczyciel w Kuczborku i Przasnyszu. W międzyczasie ukończył w 1954r studia pedagogiczne. Później były szkoły w Bieżuniu i w Mławie (ekonomik) i w innych miejscowościach. W latach 1964-88 nauczyciel polonista, bibliotekarz Technikum Budowlanego w Mławie, do chwili pójścia na emeryturę. Magisterium otrzymał w 1983r na Wydziale Zaocznym.

Wiersze zaczął pisać w czasie Powstania Warszawskiego, ale debiutował dopiero w roku 1977. Wydał 5 zbiorów poezji i kilka prozy oraz drukowany w wielu gazetach, almanachach i zbiorowych tomikach w Mławie i na Mazowszu. Wielokrotnie nagradzany za swoją pracę zawodową, społeczną i artystyczną. Człowiek wielu stowarzyszeń społeczno-kulturalnych. Uwielbiał nauki humanistyczne przede wszystkim filozofię. Jego drugą pasją była muzyka. Grał na skrzypcach i wiele lat śpiewał w chórze kościelnym.

Został pochowany na cmentarzu parafialnym św. Wawrzyńca w Mławie 5 lutego 2014r. Jak powiedział, żegnając zmarłego Jarosław Trześniewski-Kwiecień „To postać barwna, nietuzinkowa, trwale zapisał się w pejzaż kultury Mławy. Cześć jego pamięci."

Dziękuję Pani Beacie za udostepnienie pamiątek po ojcu.

Wystawę można oglądać do 9 grudnia br.

Zdjęcie i tekst Janusz Dębski


Adres źródłowy: https://mlawa.pl/artykul/wspomnienie-o-henryku-marcinkiewiczu-w-bibliotece