Mława[0]

Opublikowane na: Mława (mlawa.pl)

Autor: Magdalena Grzywacz


Już za dwa dni konfefencja dedykowana tematyce niepełnosprawności

Publikowane od
Publikowane do

„Razem dla środowiska” to hasło przewodnie Konferencji, organizowanej we współpracy pomiędzy Burmistrzem Miasta Mława oraz firmą SUEZ, która odbywa się w Mławie dnia 4 października. Tytuł konferencji jest nieprzypadkowy. Słowo „środowisko” ma na celu przynieść wiele skojarzeń bliskich człowiekowi. Ma nawiązywać do przyrody i zasobów naturalnych oraz środowiska społecznego i tego, co dotyczy ludzi, ich relacji z innymi, otoczeniem, warunkami życia i kulturą.

Cel konferencji

Konferencja jest okazją do tego, aby w szerokim gronie różnych środowisk, wraz z osobami z niepełnosprawnością, rozmawiać o sprawach dotyczących niepełnosprawności. Chcemy pokazać, jakie działania można podejmować na rzecz osób z niepełnosprawnością, w jaki sposób je aktywizować i wspierać we wchodzeniu do normalnego życia społecznego, w którym funkcjonują tak jak inni, a nie jak osoby z dysfunkcją. Zagadnieniom tym przyjrzymy się z różnych perspektyw. Konferencja to także wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń i kontaktów, po to, aby móc z tych kontaktów korzystać i realizować swoje własne, kreatywne projekty.

Publikacje

W czasie konferencji ukażą się 2 wyjątkowe publikacje. Pierwszy to „Informator” przygotowany przez Urząd Miasta Mława określający, gdzie można w mieście poszukiwać pomocy społecznej. Będzie to praktyczny przewodnik po instytucjach wraz z przydatnymi numerami telefonów.

SUEZ zaś udostępni własną publikację przygotowaną przez Pawła Bechcińskiego – Kompendium – będące praktycznym przewodnikiem dla pracodawców chcących zatrudnić osobę z niepełnosprawnością.

Konferencja będzie się składać z 4 części.

Część I

zatytułowaną „Dobre praktyki” otworzą dwie prezentacje, Patrycji Rojek oraz Iwony Wojtczak-Grzesińskiej.

Po prezentacjach odbędzie się panel dyskusyjny, który poprowadzi Monika Falej. W tej części konferencji poznamy przykłady różnych działań realizowanych na rzecz osób z niepełnosprawnością, zmierzających do usamodzielnienia tych osób. Dowiemy się, czerpiąc z doświadczeń panelistów, co chcieli osiągnąć, jaki mieli cel, gdzie i jak szukali inspiracji, pomysłów do działań, jak powstawały ich projekty. Porozmawiamy o tym, jak istotne jest podejmowanie działań w odpowiedzi na określone potrzeby osoby z niepełnosprawnością, jak zrobić taką analizę potrzeb,  jak przejść od potrzeby do konkretnego działania, jak ważna jest rola lidera, odwaga w działaniu, jak radzić sobie z trudnościami.

W panelu wezmą udział: Iwona Wojtczak - Grzesińska – Wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia „Otwarte Drzwi”, Karol Safaryn - członek Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych w Mławie, Ewa Gałka – Dyrektorka Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Nidzicy, Wojciech Suchowiecki – przedsiębiorca, działacz społeczny, twórca portalu Dobropowraca.pl, Anna Wieczorkowska Kierownik Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

Część II

konferencji poświęcona zostanie tematyce „Zatrudniania osób z niepełnosprawnością”. Przyjrzymy się różnym modelom zatrudniania, m.in. modelowi zatrudniania wspomaganego. Część tę rozpocznie prezentacja Justyny Pupik, następnie Paweł Bechciński poprowadzi panel dyskusyjny. W tej części przedstawimy doświadczenia związane z zatrudnianiem i wdrożeniem do pełnienia obowiązków służbowych osób z niepełnosprawnością z perspektywy pracodawców i samych osób z niepełnosprawnością, pokażemy różne aspekty wprowadzania osoby na stanowisko pracy, jak pracodawca powinien przygotować się do zatrudnienia osoby z niepełnosprawnością, jak powinien przygotować pracowników, jakie problemy pojawiają się w związku z zatrudnieniem – po stronie pracodawcy i pracownika, i jak sobie radzić z tymi trudnościami.

W panelu udział wezmą: Kamil Sontowski, trener pracy w Ośrodku Wsparcia Osób Niepełnosprawnych „Partnerzy" w Stowarzyszeniu Otwarte Drzwi, Iga Jendrych – Młodszy Specjalista ds. Rekrutacji i Projektów HR w SUEZ Polska, Milena Koszewska z firmy Fast Fol w Mławie, zatrudniającej osoby z niepełnosprawnością oraz Pani Agnieszka Laczycka, pomoc administracyjna w Urzędzie Miasta Mława.

Część III

konferencji poświęcimy zagadnieniom wsparcia finansowego i rzeczowego. Porozmawiamy o tym, w jakich instytucjach i urzędach lokalnych działających na terenie Mlawy mogą poszukiwać wsparcia osoby z niepełnosprawnością oraz ich rodziny. Pokażemy także  gdzie i w jaki sposób poszukiwać możliwości finansowania projektów w organizacjach pozarządowych, jak przygotować projekt na finansowanie działań, jak się tego uczyć, co zrobić gdy się dostanie odmowę finansowania.

Tę część konferencji poprowadzi Barbara Bielak. W Panelu dyskusyjnym udział wezmą: Sławomir Kowalewski – Burmistrz Miasta Mława, Dorota Kaczorek – Magdalińska Dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Urszula Krajewska –Dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Patrycja Rojek, Stowarzyszenie Unikat, Robert Gajewski - Kierownik Wydziału ds. Ekonomii Społecznej Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, Witold Żerański – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy.

Część IV

konferencji dedykujemy zagadnieniom wsparcia społecznego oraz możliwościom realizacji swojego potencjału przez osobę z niepełnosprawnością. Spojrzymy na to z różnych perspektyw, m.in. perspektywy samej osoby z niepełnosprawnością, rodzica, systemu społecznego i edukacyjnego, organizatora działań na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Część tę rozpoczniemy prezentacją Rafała Dziurli, w której przedstawi wyniki badań dotyczących czynników wspierających aktywizację osób z niepełnosprawnością. Po prezentacji odbędzie się panel dyskusyjny prowadzony przez Annę Jaglińską z udziałem: Rafała Dziurli – doktoranta Uniwersytetu Warszawskiego,  Aleksandry Korzeniewskiej – Asystentki ds. Administracyjnych w SUEZ Polska, Ireny Milewskiej z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym i rodzica osoby z niepełnosprawnością, Moniki Falej – prawniczki, Dyrektorki Olsztyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych.


Adres źródłowy: https://mlawa.pl/artykul/juz-za-dwa-dni-konfefencja-dedykowana-tematyce-niepelnosprawnosci