Opublikowane na: Mława (mlawa.pl)
Autor: Krzysztof Napierski
Mławska oczyszczalnia inwestycją pionierską w skali kraju
Kamień węgielny pod nową oczyszczalnię ścieków w Mławie wmurowany. To początek jednej z największych inwestycji w naszym mieście i pionierskiej jeśli chodzi o partnerstwo publiczno-prywatne w Polsce.
W środę 14 czerwca 2017 r. na terenie Zakładu Wodociągów, Kanalizacji i Oczyszczalni Ścieków WOD-KAN w Mławie podpisano i zamurowano w specjalnej kapsule czasu akt erekcyjny pod nową oczyszczalnię. W ciągu najbliższych 3 lat (a jeśli wszystko dobrze pójdzie – jak zapewnia partner prywatny inwestycji – to zaledwie przez 1,5 roku) wybuduje ją tam spółka ONDEO, należąca do grupy SUEZ – globalnego lidera w zakresie usług komunalnych. Wśród sygnatariuszy dokumentu znaleźli się m.in. przedstawiciele lokalnych władz z Burmistrzem Miasta Mława Sławomirem Kowalewskim, Poseł na Sejm RP Anna Cicholska, Dziekan Dekanatu Mławskiego ks. Kazimierz Ziółkowski, Prezes ONDEO Polska Manuel Nivet i Zastępca Szefa Misji Ambasady Francji w Polsce Sylvain Guiaugué.
Jak przypomniał prowadzący uroczystość Piotr Czarkowski z ONDEO, umowa podpisana między firmą a Miastem Mława zapewni współpracę przez najbliższe 33 lata. Średni przesył dobowy ścieków wyniesie 5200 m sześc. I taką wartość zapisano w umowie.- Każdy z nas zużywa średnio 120 litrów wody dziennie. Jest to sześcian o wymiarach 17 na 17 na 17 metrów – próbował zwizualizować tę zaskakującą wielu z obecnych liczbę Piotr Czarkowski. Oczyszczalnia będzie więc miała „co robić".
Burmistrzowi i wszystkim zaangażowanym w organizację dwudniowego spotkania poświęconego partnerstwu publiczno-prywatnemu (dzień wcześniej w Mławie odbywała się konferencja na temat PPP) dziękował Sylvain Guiaugué. – Ambasada wspiera tego typu inicjatywy, zwłaszcza jeśli chodzi o promowanie projektów partnerstwa publiczno-prywatnego, które są bardzo nowoczesne i pozwalają na rozwój różnych instytucji publicznych w Polsce i Europie – podkreślał dyplomata. Jak dodał, to właśnie dzięki PPP powstał m.in. nowy budynek Ministerstwa Obrony w Paryżu.
O tym, jak Mława i realizowane na jej terenie przedsięwzięcia są oceniane w Polsce, mówiła Poseł na Sejm RP Anna Cicholska. – Rozmawiałam z posłami, którzy w drodze na wybrzeże tutaj się zatrzymują. Bardzo pozytywnie oceniają rozwój tego miasta i klimat. To dla mnie zaszczyt, że mogę tu prowadzić biuro i współpracować z samorządowcami i mieszkańcami – przyznała poseł. Jak dodała, ambasador zachęcił ją do współpracy w grupie polsko-francuskiej. – Mam nadzieję, że nasza wspólna praca przyczyni się, oprócz tej inwestycji, również do rozwoju i promocji miasta – mówiła parlamentarzystka.
Genezę budowy nowej oczyszczalni w Mławie przedstawił uczestnikom uroczystości Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski. W 2013 r. rada miasta poprzedniej kadencji upoważniła go do wyłonienia partnera, który wzniesie obiekt w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. – Zrodził się pomysł, ogromne przekonanie, głęboka wiara i konsekwencja okraszona ogromną dozą odwagi, że chcemy wybudować oczyszczalnię bez udziału własnego, bez pieniędzy. Pokazujemy, że jest to możliwe – w formule partnerstwa publiczno-prywatnego – mówił Sławomir Kowalewski. Podkreślił jednocześnie, że PPP to wzajemne szacunek i zaufanie, ale także odpowiedzialność. Tutaj obie strony zyskują. – Mieszkańcy Mławy będą mieli korzyść i powód do dumy – wskazywał burmistrz. – Jesteśmy liderem w PPP, dlatego że mamy odwagę, jesteśmy niezwykle kreatywni. To miasto od sześciuset lat takie jest, (...) z pomysłem nie na dziś, nie na jutro, ale na wiele lat do przodu – dodał gospodarz miasta.
Na koniec głos zabrał Prezes ONDEO Polska Manuel Nivet. – To, że jestem tutaj, to dzięki panu burmistrzowi i całemu zespołowi miejskiemu. Dlatego pragnę jeszcze raz podziękować za zaufanie, którym państwo nas obdarzyli, dzięki któremu będziemy mogli uczestniczyć w projekcie budowy oczyszczalni – mówił szef spółki. Podkreślił, że grupa SUEZ, do której należy ONDEO, jest liderem w sektorze projektów wodnych. Działa na pięciu kontynentach i zatrudnia ponad 80 000 osób. Ma ponad stupięćdziesięcioletnie doświadczenie, sięgające czasów budowy Kanału Sueskiego, kiedy to właśnie grupa SUEZ powstała. – Poszukujemy nowych innowacyjnych rozwiązań. Prowadzimy badania w sektorze środowiskowym, żeby móc z naszymi klientami i z państwem dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem – zwracał się do zebranych.
Przypomnijmy, że podpisana w Mławie 1 lipca 2016 roku umowa PPP jest najdłuższym tego typu kontraktem w Polsce oraz jednym z nielicznych zawartych w branży wodociągowo-kanalizacyjnej. Łącznie SUEZ będzie odpowiadał za instalację przez najbliższe 33 lata. Zaprojektowanie i budowę oczyszczalni zaplanowano na maksymalnie 3 lata, a okres eksploatacji – od 30 czerwca 2019 do 2049 roku. Koszt budowy szacowany jest na 47 mln złotych i będzie w pełni sfinansowany przez kapitał SUEZ oraz planowane wsparcie zewnętrzne. Finansowanie w ramach PPP jest korzystne dla gminy, ponieważ uwalnia samorządowe środki corocznie przeznaczane na inwestycje i utrzymanie infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej. W efekcie zmniejsza się koszt projektu dla miasta i jego mieszkańców, a zaoszczędzone środki mogą być wydatkowane na inne projekty pożytku publicznego.
Krzysztof Napierski / UMM
- [2]
- [3]
- [4]
- [5]
- [6]
- [7]
- [8]
- [9]
- [10]
- [11]
- [12]
- [13]
- [14]
- [15]
- [16]
- [17]
- [18]
- [19]
- [20]
- [21]
- [22]
- [23]
- [24]
- [25]
- [26]
- [27]
- [28]
- [29]
- [30]
- [31]
- [32]
- [33]
- [34]
- [35]
- [36]
- [37]
- [38]
- [39]
- [40]
- [41]
- [42]
- [43]
- [44]
- [45]
- [46]
- [47]
- [48]
- [49]
- [50]
- [51]
- [52]
- [53]
- [54]
- [55]
- [56]
- [57]
- [58]
- [59]
- [60]
- [61]
- [62]
- [63]
- [64]
- [65]
- [66]
Adres źródłowy: https://mlawa.pl/artykul/mlawska-oczyszczalnia-inwestycja-pionierska-w-skali-kraju