Opublikowane na: Mława (mlawa.pl)
Autor: Magdalena Grzywacz
Z mieszkańcami o dekomunizacji i inwestycjach
Konieczność zmiany nazw trzech ulic oraz zrealizowane i planowane inwestycje – te dwa tematy zdominowały czwartkowe (11 maja 2017 r.) zebranie mieszkańców osiedla Kościuszki. Spotkanie w sali Zespołu Szkół nr 1 w Mławie poprowadził Przewodniczący Zarządu Osiedla nr 5 Krzysztof Krzyżaniak.
Zgodnie z tzw. ustawą o dekomunizacji, do 2 września samorządy mają obowiązek zmienić nazwy ulic związane z minionym ustrojem. Na obszarze mławskiego osiedla Kościuszki są takie trzy: Związku Walki Młodych (komunistyczna organizacja młodzieżowa), Hanki Sawickiej i Janka Krasickiego (kolejni przewodniczący ZWM). – Do burmistrza wpłynęły dwa wnioski odnośnie do ulic na państwa osiedlu – informował zebranych Naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Mława Marek Polak. Pierwszy z nich złożyły uczennice Gimnazjum Katolickiego w Mławie – Maria Dusza i Magdalena Jurkiewicz. Dziewczęta zaproponowały zmianę patrona ulicy ZWM na ppłk. Stanisława Ślesickiego – zmarłego w 2015 r. weterana bitwy pod Mławą i obrońcy Warszawy z 1939 r. Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej z kolei postuluje, aby ta ulica – lub ewentualnie któraś z pozostałych – nosiła nazwę Jerzego Piotra Śliwczyńskiego. Chce w ten sposób uhonorować jedynego mławianina, który otrzymał medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata (ukrywał Żydów i wyrabiał im aryjskie dokumenty).
- Byłoby dobrze, gdyby pozostałe ulice też były związane z bohaterami II wojny światowej, tym bardziej że mamy tu już ulicę Szarych Szeregów – sugerował Przewodniczący Rady Miasta Mława Leszek Ośliźlok. Takiego właśnie kandydata – Pawła Rachockiego, postać związaną z polskim państwem podziemnym, komendanta obwodu AK na Mławę - zaproponował jeden z mieszkańców uczestniczących w zebraniu. Przewodniczący rady zasugerował, aby złożył w tej sprawie formalny wniosek. Głosowanie nad zmianami nazw ulic odbędzie się podczas jednej z najbliższych sesji rady miasta. Przypomnijmy, że aktualne dokumenty mieszkańców domów przy „dekomunizowanych” ulicach zachowają ważność, a wpisy do księgi wieczystej związane ze zmianą nazw są zwolnione z opłat.
Przedstawiciele urzędu miasta rozmawiali z mieszkańcami także o zrealizowanych i planowanych inwestycjach na ich osiedlu. Jedną z najważniejszych jest rozpisana na lata 2017 i 2018 budowa alei św. Wojciecha, na którą w wieloletniej prognozie finansowej przeznaczono wstępnie ok. 9,5 miliona złotych. Kolejne kluczowe zadanie - budowa kanalizacji sanitarnej (w ramach dużego przedsięwzięcia na terenie aglomeracji Mława, o którym już niejednokrotnie pisaliśmy), mówił Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej Piotr Tomaszewski. – 19 kwietnia została zawarta umowa z konsorcjum firm Insmont i MPDM Mława. Obecnie trwają procedury związane m.in. ze zgłoszeniem do nadzoru budowlanego i czasową organizacją ruchu – informował naczelnik. Prace na tym osiedlu powinny ruszyć niebawem. Wybudowane zostaną kolektory sanitarne z przykanalikami do granic posesji. – Po wykonaniu będziemy państwa prosić o podłączenie się do kanalizacji – przypominała Zastępca Burmistrza Miasta Mława Janina Budzichowska.
Omówiono także inwestycje zrealizowane w 2016 r., w tym III etap przebudowy ul. Sportowej na odcinku od Ordona do Mariackiej, opracowanie wraz z samorządem powiatowym dokumentacji projektowo-kosztorysowej na przebudowę kanalizacji m.in. w ul. Lelewela i Kościuszki (powiat planuje zbudować u ich zbiegu rondo) oraz instalację punktów świetlnych w ulicach Pogorzelskiego i Cichej.
Krzysztof Napierski / UMM
Adres źródłowy: https://mlawa.pl/artykul/z-mieszkancami-o-dekomunizacji-i-inwestycjach