Mława[0]

Opublikowane na: Mława (mlawa.pl)

Autor: Magdalena Grzywacz


Dworzec na Wólce – 14 października otwarcie

Publikowane od
Publikowane do

Jeden z czterech Innowacyjnych Dworców Systemowych budowanych w ramach pilotażowego projektu PKP S.A. stanął w Mławie. Na 14 października br. zaplanowane jest otwarcie obiektu.

 Na terenie dworca będą oczywiście przyjazna poczekalnia, okienka kasowe, toalety. Ale znajdą się także obiekty ponadstandardowe: sklep, paczkomat i bankomat. O to, aby nowoczesny dworzec na Wólce służył nie tylko podróżnym, ale wszystkim mieszkańcom dzielnicy zabiegali burmistrz Sławomir Kowalewski i jego zastępca, Janina Budzichowska. – Przeprowadziliśmy klika rozmów w tej sprawie i korespondowaliśmy mailowo. Nie było łatwo zachęcić banki, by zdecydowały się postawić bankomat na dworcu. Ostatecznie decyzję taką podjęła Spółdzielcza Grupa Bankowa, za co jesteśmy jej wdzięczni. Natomiast InPost od razu z pełną aprobatą odniósł się do naszej prośby o ustawienie na terenie dworca paczkomatu – zdradza Janina Budzichowska.

Dla mieszkańców Wólki to kolejna zmiana na plus. Do tej pory najbliższy bankomat znajdował się przy ul. Piłsudskiego, a do paczkomatu trzeba było jeździć na ulicę Targową.

Fakt, że nowoczesny dworzec, jeden z innowacyjnych obiektów firmowanych przez PKP pojawił się w Mławie także nie jest przypadkiem. 27 marca 2013 roku Burmistrz Sławomir Kowalewski wysłał pismo do  Szymona Konopa, Dyrektora Departamentu Inwestycji PKP S.A., w którym zaakcentował, że po zakończeniu modernizacji magistrali kolejowej E 65 (Warszawa-Gdynia) stary budynek mławskiego dworca będzie w oczywisty sposób odbiegał swoim standardem i wyglądem od pozostałych elementów infrastruktury kolejowej. Poprosił o zintensyfikowania działań w celu przebudowy dworca i dostosowania go do współczesnych potrzeb kolei.

„Uwzględniając Pana argumenty, PKP SA umieściła budynek dworca w planie inwestycji na 2014 r. W planie tym przewiduje się wyburzenie istniejącego budynku i wybudowanie w jego miejscu nowego, o powierzchni dostosowanej do aktualnych potrzeb, korzystających z dworca, pasażerów.” – odpowiedział 9 kwietnia 2013 r.  dyrektor Szymon Konop.

Zgodnie z przyjętym planem stary dworzec został wyburzony, a w jego miejscu stanął kompaktowy, nowoczesny i ekologiczny obiekt. Jest on nie tylko bardziej funkcjonalny, ale również tańszy w utrzymaniu w porównaniu z poprzednim budynkiem.

- Innowacyjne dworce systemowe zapewniają rozwiązania na miarę XXI wieku. Każdy z nich będzie wyposażony w panele słoneczne oraz energooszczędne oświetlenie LED z czujkami obecności. Zastosowane rozwiązania ekologiczne i mniejsza kubatura sprawią, że IDS-y będą bardziej ekonomiczne i efektywne energetycznie niż poprzednie budynki. Koszty ich utrzymania spadną o około 40% - informuje Piotr Ciżkowicz, członek zarządu PKP S.A.

Nowy obiekt spełnia wszystkie funkcje związane z obsługą podróżnych. W „części miejskiej” pasażerowie będą mogli skorzystać z poczekalni i kupić bilety w kasie lub biletomacie.

Dostępna jest darmowa sieć WiFi. W znajdującej się obok części komercyjnej znajduje się natomiast kiosk Ruchu, w którym można zrobić podstawowe zakupy przez podróżą.

Nowy dworzec jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W budynku znajdują się linie prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących oraz specjalna mapa obiektu. Do potrzeb osób niepełnosprawnych dostosowano również dworcową toaletę. Obok niej znajduje  się pomieszczenie z przewijakiem dla matki z dzieckiem.

Magdalena Grzywacz/Rzecznik Prasowy UMM


Adres źródłowy: https://mlawa.pl/artykul/dworzec-na-wolce-14-pazdziernika-otwarcie