Mława[0]

Opublikowane na: Mława (mlawa.pl)

Autor: Magdalena Grzywacz


O ogródkach działkowych i działalności gospodarczej samorządów

Publikowane od
Publikowane do

Ponad dwudziestu członków Związku Miast Polskich przyjechało 22 marca do Mławy na spotkanie robocze zarządu. Goście odbyli wycieczkę po mieście i zwiedzili zakład LG Electronics Mława. Potem kilka godzin omawiali projekty ustaw i rozporządzeń istotnych dla samorządów i życia mieszkańców miast, które w ostatnim czasie trafiły pod obrady komisji sejmowych.

Zanim Zarząd ZMP rozpoczął posiedzenie wybrał się na godzinną wycieczką po Mławie z Zastępcą Burmistrza – Janiną Budzichowską oraz historykiem dr Leszkiem Zygnerem, rektorem PWSZ w Ciechanowie. Regionalista opowiadał  o przeszłości  Mławy, jej zabytkach i waleczności mieszkańców miasta, którzy obok Warszawy najdłużej opierali się wrogowi w czasie wojny obronnej 1939 roku.

Następnie reprezentanci miast zasiedli do stołu obrad w Sali konferencyjnej Hotelu Mława. Debata przebiegała szybko i sprawnie. Poszczególni prezydenci i burmistrzowie referowali zmiany w omawianych aktach prawnych i zgłaszali swoje uwagi.

Poza Ryszardem Grobelnym – prezesem zarządu ZMP i równocześnie Prezydentem Poznania,  wiceprezesem związku – Markiem Mirosem  (Burmistrzem Miasta Gołdap), a także dyrektorem Biura ZMP – Andrzejem Porawskim, w obradach  wzięli udział przedstawiciele miast: Płońsk, Mielec, Inowrocław, Oleśnica, Tychy, Katowice, Kartuzy, Aleksandrów Łódzki, Sokółka, Dąbrowa Górnicza, Gdynia, Warszawa, Zgierz, Ostrowiec Świętokrzyski, Świnoujście, Sieradz. Mławę reprezentowali Burmistrz – Sławomir Kowalewski, jego zastępca – Janina Budzichowska oraz Przewodniczący Rady Miasta Mława – Krzysztof Wasiłowski.

Zarząd Związku Miast Polskich dyskutował m.in.  na temat: ustawy o podatkach PIT i CIT, której zmiany zostały wstępnie zaakceptowane przez to gremium; ustawy o prowadzeniu działalności gospodarczej przez miasta (plany z tym związane ZMP proponowałoby zawierać w uchwałach rad miast, a nie – jak w projekcie ustawy, w strategii rozwoju), Kodeksu wyborczego – ZMP negatywnie wypowiedział się w sprawie bezpośrednich wyborów marszałków województw oraz  starostów powiatowych. W ustawie o szkolnictwie wyższym zwrócono uwagę na pozytywny nacisk autorów projektu zmian  na kształcenie w kierunkach zawodowych i unikanie szerokiego zakresu kształcenia ogólnego, które generuje najwięcej bezrobotnych.

Najdłuższą i najbardziej ożywioną dyskusję wywołała kwestia ogródków działkowych. Samorządowcy omawiali trzy projekty ustaw zgłoszone przez Solidarną Polską, SLD oraz ruch obywatelski Polskiego Związku Działkowców.  Zdaniem ZMP niekorzystne dla samorządów jest wprowadzenie zapisów o wieczystym użytkowaniu gruntów działkowych.  Ryszard Grobelny zwrócił uwagę na historyczną wagę ogrodów działkowych, które pierwotnie powstawały na prywatnych gruntach. Samorządowcy zaproponowali, aby do projektu zmian wprowadzić zapis, by każdy chętny, nie koniecznie powiązany ze Związkiem Działkowców, mógł zakładać ogrody działkowe. Dyskutowano także na temat podatku od obiektów zbudowanych na terenie ogródków działkowych.

Wnioski Związku Miast Polski  powstałe w toku obrad zostaną przedstawione na komisji dwustronnej sejmu oraz samorządu terytorialnego.

Magdalena Grzywacz/Rzecznik Prasowy UMM


Adres źródłowy: https://mlawa.pl/artykul/o-ogrodkach-dzialkowych-i-dzialalnosci-gospodarczej-samorzadow