Mława[0]

Opublikowane na: Mława (mlawa.pl)

Autor: root@npc.pl


FAKTORING

Publikowane od
Publikowane do

                             FAKTORING POPRAWIA PŁYNNOŚĆ FIRMY

           Na całym świecie factoring doskonale wspiera funkcjonowanie zarówno małych, jak i średnich przedsiębiorstw. W dobie odroczonych terminów płatności uzyskanie pewnego źródła bieżącego finansowania jest wysoce wskazane.
Faktoring, oprócz finansowania, zabezpiecza i asekuruje działalność gospodarczą klienta, poprzez usługi dodane takie jak zarządzanie należnościami czy monitoring należności i ogólnej kondycji finansowej kontrahentów. Nie wymaga wielu zabezpieczeń- podstawą jest wykupiona wierzytelność i weksel in blanco. Jest to istotne szczególnie w przypadku młodych, inwestujących firm, albo takich, które zdążyły utracić płynność finansową z powodu udzielania odroczonych terminów płatności.
Taka firma może nie być dobrze postrzegana przez kredytujący bank, podczas gdy faktor przyjrzy się genezie problemów i postara się pomóc.

• MAŁA FIRMA
Dzięki factoringowi małe przedsiębiorstwo może rozwijać się nawet wówczas gdy kredytodawca odmówi finansowania lub zaoferuje niekorzystne warunki. Może wynegocjować lepsze warunki u własnych dostawców, którym będzie w stanie szybciej zapłacić za towary, zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku- przez oferowanie kontrahentom i potencjalnym nowym odbiorcom dłuższych terminów płatności. W końcu unika najgorszego – minimalizuje ryzyko braku zapłaty ze strony odbiorcy.
• ŚREDNIA FIRMA
Większej firmie factoring pozwala rozwinąć zakres działalności. Firma może inwestować wolne zasoby w nowe maszyny produkcyjne czy linie technologiczne, poprawić lub utrzymać dobre relacje z kontrahentami. Factoring ułatwia podjęcie współpracy międzynarodowej- przy asyście specjalistów, którzy wesprą weryfikacje potencjalnych kontrahentów i ułatwią poznanie realiów prawno-gospodarczych obcego państwa.

Factoring może być zawarty według trzech wariantów- z całkowitym przyjęciem odpowiedzialności za wypłacalność dłużników, z częściowym przejęciem tej odpowiedzialności lub bez przejęcia takiej odpowiedzialności.
Formy factoringu to factoring pełny – bez prawa powrotnego przeniesienia wierzytelności na dostawcę. Wówczas całkowite ryzyko wypłacalności odbiorcy ponosi bank. Factoring niepełny ma miejsce wówczas, gdy istnieje prawo powrotnego przeniesienia wierzytelności na dostawcę, który uczestniczy w ryzyku wypłacalności.

Do pobrania

Adres źródłowy: https://mlawa.pl/artykul/faktoring