Opublikowane na: Mława (mlawa.pl)
Autor: root@npc.pl
Projekt Razem dla Północnego Mazowsza
Zachęcamy organizacje z terenu naszego miasta do uczestnictwa w projekcie adresowanym do organizacji pozarządowych „Razem dla Północnego Mazowsza”.
Realizatorem projektu jest Fundacja Gospodarcza im. Karola Marcinkowskiego w Ciechanowie, czas realizacji 1 maja 2011 - 31 maja 2013 r.
Cel ogólny projektu to stworzenie skutecznego mechanizmu koordynacji i promocji NGO z terenu Północnego Mazowsza poprzez wzmocnienie ich potencjału ludzkiego oraz wdrożenie narzędzi efektywnej współpracy pomiędzy organizacjami oraz z administracją samorządową.
Cele szczegółowe:
- stworzenie forum współpracy III sektora
- wsparcie szkoleniowo-doradcze NGO w zakresie rozwoju współpracy
- stworzenie narzędzi współpracy pomiędzy NGO i samorządami
- podniesienie wiedzy i umiejętności NGO w zakresie edukacji obywatelskiej
- wspólne propagowanie osiągnięć NGO i ich promocja
- poprawa komunikacji, wymiana informacji i doświadczeń NGO
Projektem objętych zostanie 50 NGO i 100 ich działaczy (pracowników i współpracowników) oraz 25 przedstawicieli administracji publiczną z obszaru 4 powiatów północnego Mazowsza: ciechanowski, mławski, płoński i pułtuski.
W załączeniu deklaracja uczestnictwa w działaniach integracyjnych przedstawicieli NGO w ramach projektu „Razem dla Północnego Mazowsza”. W przypadku akceptacji proszę o wypełnienie i wysłanie na adres fundacji, bądź złożenie deklaracji Wydziale Promocji w Urzędzie Miasta w Mławie (wyślemy je razem).
Zachęcam do zgłoszenia swojej chęci uczestnictwa w działaniach służących integracji organizacji pozarządowych z Północnego Mazowsza, obejmujących:
- stworzenie grupy inicjatywnej, której członkowie włączą się aktywnie w budowę struktur sieci współpracy
- wyjazd studyjny NGO
- udział w warsztatach dla NGO „Koalicja na rzecz dobra wspólnego”.
Poniżej konkretne wytyczne dotyczące zakresu wsparcia.
Ze strony miasta deklarujemy ewentualną pomoc w transporcie na szkolenia wyjazdowe (jeżeli zbierze sie większa grupa chętnych).
Zainteresowanych prosimy o kontakt, Wydział Promocji, pok. nr 1, tel. 23 6545680, e-mail: ratusz[2]malwa [dot] pl.
Zakres wsparcia w projekcie:
Projekt zakłada realizację następujących zadań:
I. Integracja organizacji pozarządowych Północnego Mazowsza
Cel: stworzenie grupy inicjatywnej, składającej się z przedstawicieli NGO, którzy włączą się aktywnie w budowę struktur sieci współpracy
W działaniu zorganizowane będą:
a) wyjazd studyjny NGO Północnego Mazowsza
Celem wyjazdu jest zapoznanie organizacji pozarządowych z doświadczeniami i praktykami istniejących już sieci NGO.
Liczba uczestników: 20
b) warsztaty dla NGO mające na celu wypracowanie podstawowych założeń dot. przyszłej współpracy „Koalicja na rzecz dobra wspólnego”
Cel: Wzajemne poznanie liderów i integracja NGO oraz, określenie celów koalicji organizacji NGO, oczekiwań dot. współpracy, analiza szans i zagrożeń dot. współpracy
Warsztaty odbędą się w 3-dniowych sesjach wyjazdowych (20 godz. szkol. – 2gr/15os)
II. Stworzenie Forum Dialogu Obywatelskiego i narzędzi współpracy NGO
Cel Forum: integracja, promocja i koordynacja NGO, wypracowanie formuły współpracy NGO z adm. publ. i reprezentowanie członków w kontaktach z adm. publ., ocena współpracy samorządu z NGO, podejmowanie najbardziej aktualnych problemów NGO, wymiana doświadczeń, podnoszenie jakości usług NGO – wypracowanie standardów działania, w tym standardów jakości)
Jednym z zadań będzie stworzenie i wdrożenie mechanizmu wyłaniania reprezentantów NGO do ciał doradczych i konsultacyjnych (m.in. rady zatrudnienia, komisji społ., rady poż. publ.)
Sekretarzem Forum będzie Kierownik Projektu, którego zadaniem będzie organizowanie i koordynowanie prac.
a) Powołanie sieci „Forum Dialogu Obywatelskiego” (FDO)
Plan działań:
I. Ukonstytuowanie się grupy inicjatywnej, która określi ramy działania forum
II. Przygotowanie dokumentów regulujących prace FDO
III. Organizacja konferencji założycielskiej
IV. Uformowanie i działanie Forum i Grup Roboczych (w zależności od założeń przyjętych przez FDO)
Pozostałe zadania realizowane w ramach działania prowadzone będą w ramach FDO. Sekretarz FDO przedstawi Grupom Roboczym założenia podejmowanych działań, które zostaną skorygowane o opinie członków Grup.
b) Targi organizacji pozarządowych Północnego Mazowsza
Celem targów będzie zaprezentowanie efektów działań oraz promocja NGO i budowa pozytywnego wizerunku. Będzie to cykliczna impreza, realizowana w każdym roku realizacji projektu. Podczas Targów prowadzone będą panele dyskusyjne nt. dot. sektora, współpracy między NGO i z jst
c) Badania i raport „Potencjał trzeciego sektora dla dobra lokalnej społeczności”.
Cel: zebranie danych o możliwościach i efektach, przeszkodach i problemach działania i funkcjonowania NGO, poznanie potencjału istniejących NGO Północnego Mazowsza, określenie propozycji współpracy z JST i wpływu na politykę społeczną subregionu.
d) Ośrodek Opinii Obywatelskiej (OOO)
Zadaniem OOO będzie ocena działań podejmowanych przez administrację publiczną w zakresie działań społecznych, w tym opiniowanie aktów prawnych adm. publ w regionie i opracowywanie i upowszechnianie ekspertyz dot. regulacji prawnych w zakresie polityk publicznych.
Planuje się opracowanie 8 opinii i 6 ekspertyz.
e) Portal internetowy FDO
Po utworzeniu FDO, strona internetowa projektu pełnić będzie rolę portalu. Będzie źródłem informacji o projekcie i najważniejszych wydarzeniach z życia NGO Północnego Mazowsza. Portal zawierał będzie akty prawne, artykuły, czat umożliwiający wymianę informacji i doświadczeń, kalendarium wydarzeń.
f) Baza wolontariatu
Baza ułatwi NGO dostęp do osób posiadających wiedzę i umiejętności poszukiwane przez organizacje, które chcą działać społecznie. Baza zawierać dane wolontariuszy, którzy uczestniczyli w szkoleniu „ABC wolontariatu” realizowanym w dział. IV
III. Ośrodek Szkoleniowo – Doradczy Forum
Działania szkoleniowo-doradcze mają służyć wsparciu NGO w codziennej pracy i zachęcić do aktywnego udziału w jego pracach.
a) Szkolenie dla NGO „Edukacja obywatelska NGO”
Cel szkolenia: podniesienie poziomu wiedzy i kompetencji 48 przedstawicieli NGO w zakresie metod i technik dialogu obywatelskiego i współpracy z adm. publ. poznanie zasad funkcjonowania jst, ułatwiające interpretację przepisów regulujących stosunek administracji publicznej do NGO
Szkolenie trwa 24h (4gr./12os.)
Warsztaty dla NGO i administracji samorządowej „Współpraca = skuteczność”
Cel szkolenia: uczestnicy poznają obecny stan współpracy NGO z samorządem, dowiedzą się jakie mogą być kierunki rozwoju współpracy w świetle aktualnych przepisów prawnych, stworzą przykładowy program współpracy NGO z jst
Szkolenie trwa 24h (4gr./12os.)
b) Szkolenie dla przedstawicieli samorządów „Praktyczne aspekty mechanizmów konsultacyjnych i zlecania zadań przez administrację samorządową”
Cel szkolenia: przedstawienie praktycznych zasad i form współpracy oraz zlecania NGO zadań przez administrację samorządową.
Szkolenie trwa 8 godz. (2gr./12os.)
c) Szkolenie „ABC wolontariatu”
Cel: uświadomienie potrzeby pracy wolontarystycznej, przygotowanie merytoryczne i praktyczne wolontariuszy do pracy z różnymi grupami odbiorców, wskazanie możliwości pracy woluntarystycznej
Szkolenie trwa 24h (4gr/12os.)
d) Szkolenie „Kodeks etyczny NGO”
Cel: wypracowanie przez NGO standardów działania, w tym zwłaszcza standardów etycznych prowadzonej działalności.
Szkolenie trwa 16h (4gr/12os.)
e) Szkolenie „Liderzy aktywności lokalnej – niekoniecznie sami”
Cel: wykształcenie grupy osób aktywnych lokalnie, połączone z ugruntowaniem współpracy NGO
Szkolenie trwa 24h (4gr/12os.)
f) warsztaty nt. konkursów o granty dla NGO
Cel: pomoc NGO w złożeniu wniosku o dotację
Szkolenie trwa 8h (12gr/12os.)
g) Usługi doradcze w zakresie: prawnym, marketingowym, księgowym
Usługi świadczone będą bezpośrednio w Ośrodku Szkoleniowo-Doradczym oraz w formie elektronicznej za pośrednictwem portalu FDO. Jednym z podstawowych zakresów doradztwa będzie pomoc NGO w udziale w opracowywaniu przez jst programów współpracy z III sektorem.
Liczba h doradztwa: 240
Adres źródłowy: https://mlawa.pl/artykul/projekt-razem-dla-polnocnego-mazowsza