Mława[0]

Opublikowane na: Mława (mlawa.pl)

Autor: root@npc.pl


Tekla Bądarzewska znów zachwyca

Publikowane od
Publikowane do

Burmistrz Sławomir Kowalewski objął patronatem warszawski koncert inaugurujący proces przywracania pamięci o muzyce Tekli z Bądarzewskich Baranowskiej, kompozytorki urodzonej w naszym mieście.
W stulecie ustanowienia Międzynarodowego Dnia Kobiet – 8 marca b.r. Towarzystwo Przyjaciół Warszawy wspólnie z Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy i Stołeczną Estradą zaprosiło gości do Zamku Królewskiego na pierwszy polski koncert z muzyką Tekli z Bądarzewskich Baranowskiej. Wśród zaproszonych był Burmistrz Miasta Mława wraz z delegacją.
To, że Tekla Bądarzewska urodziła się w Mławie w 1829 roku potwierdziły kilkuletnie badania Beaty Michalec, sekretarza Towarzystwa Przyjaciół Warszawy oraz pasjonatki twórczości kompozytorki. Na początku tego roku odnaleziony został dokument potwierdzający, że artystka początkowo mieszkała i tworzyła w Mławie. Potem związana była z Warszawą. – To wielki zaszczyt dla nas, że możemy uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu. Przywracana jest pamięć o wielkiej pianistce i kompozytorce. Od dawna uważam, że największym bogactwem Mławy są piękne, utalentowane kobiety. Osoba i twórczość Tekli Bądarzewskiej potwierdza moją tezę – powiedział w krótkim wystąpieniu Burmistrz Sławomir Kowalewski.
Popularna na całym świecie, a szczególnie w Japonii artystka, w Polsce była jednak nieco zapomniana. Znawcy muzyki romantycznej i folkowej odnajdują w jej twórczości wpływy muzyki ludowej Północnego Mazowsza oraz charakterystyczną dla ducha epoki melodyjność. Dyrektor artystyczna koncertu - prof. Maria Pomianowska w muzyce Bądarzewskiej odnajduje także nawiązania do Mazurka Dąbrowskiego.
W czasie koncertu na Zamku Królewskim publiczność usłyszała utwory w oryginalnej formie (fortepianowej), a także w aranżacjach przygotowanych przez Marię Pomianowską. Na fortepianie zagrała młoda i utalentowana pianistka - Martyna Kaźmierczak. Aranżację folkową zaprezentował Zespół Polski, a smyczkową – Kwartet Vistula Camerata. Występom muzyków towarzyszył balet dworski w wykonaniu. „Cracovia Danza”. Muzyka Bądarzewskiej spotkała się z owacyjnym przyjęciem.
W tym roku będziemy obchodzić dwie rocznicy związane z jej życiem i twórczością. Dokładnie przed 160. laty został wydany najpopularniejszy utwór kompozytorki - „Modlitwa dziewicy” i w tym roku przypada 150 rocznica śmierci artystki.
Więcej informacji na temat życia i twórczości Tekli z Bądarzewskich Baranowskiej można odnaleźć na stronach internetowych Towarzystwa Przyjaciół Warszawy oraz Polskiego Radia.
mg

Linki:
http://www.tpw.org.pl/?TEKLA_Z_B%A1DARZEWSKICH_BARANOWSKA

http://www.polskieradio.pl/8/478/Artykul/323578,Megahit-polskiej-kompozytorki


Adres źródłowy: https://mlawa.pl/artykul/tekla-badarzewska-znow-zachwyca