Mława[0]

Opublikowane na: Mława (mlawa.pl)

Autor: root@npc.pl


Następny dom jest przyjazny!

Publikowane od
Publikowane do

Odświeżona klatka schodowa, piwnica, nowy skwer przed blokiem. W środę 11 sierpnia b.r.  zakończono projekt „Przyjazny Dom II” - remont budynku przy ulicy Napoleońskiej 21, zwanego potocznie blokiem prymowskim.

W ramach projektu, który rozpoczął się w kwietniu 2010 r., wyremontowano klatkę schodową i korytarz. Do 52 mieszkań w pięciokondygnacyjnym budynku przy ulicy Napoleońskiej 21 wchodzi się przez jedną, wspólną klatkę schodową. Jej estetyka od dawna pozostawiała wiele do życzenia. Według danych TBS w bloku mieszają obecnie 158 osoby.
W realizację przedsięwzięcia rewitalizacyjnego włączyli się: MOPS, TBS, Wspólnota Mieszkaniowa bloku przy ulicy Napoleońskiej 21 oraz jego mieszkańcy.
Projekt realizowany był przez zespół projektowy powołany przez Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Panią Dorotę Kaczorek – Urban. W jego skład wchodzą koordynator – Bożena Frankowska oraz członkowie zespołu: Urszula Kaszubiecka, Ewa Rzepczyńska, Justyna Okońska, Krzysztof Kwiatek.
Zespół był inicjatorem i koordynatorem działań. Czuwał również nad dokumentacją i organizacją prac, które prowadzone są w partnerstwie z TBS, mieszkańcami, wspólnotą mieszkaniową. Partnerzy podpisali porozumienie zawiarające zobowiązania każdej ze stron.
Zgodnie z zawartym porozumieniem do zadań MOPS-u należało m.in.:
– przeprowadzeni badania terenu (ankiety),
– opracowanie dokumentacji,
– koordynacja działań,
– monitoring,
– organizowanie spotkań.
Zadania TBS to:
– zapewnienie niezbędnych narzędzi i materiałów budowlanych,
– wymiana drzwi wejściowych,
– naprawa dachu,
– fachowe doradztwo.
Zadania Wspólnoty Mieszkaniowej:
– podjęcie uchwały dotyczącej remontu klatki schodowej,
– wspieranie mieszkańców poprzez poradnictwo, pośrednictwo oraz doradztwo w załatwianiu spraw urzędowych,
– prowadzenie dokumentacji finansowej,
– pokrycie części kosztów remontu.
Mieszkańcy wzięli na siebie prace przy remoncie klatki schodowej i korytarzy oraz prace przy zagospodarowaniu skweru przed budynkiem.
W efekcie, z inicjatywy mieszkańców, dokonano więcej zmian niż przewidywał projekt.
Mieszkańcy skierowali do władz Mławy petycję z prośbą o pomoc finansową na zagospodarowanie skweru przed budynkiem. Burmistrz Miasta Mławy, Pan Sławomir Kowalewski, poparł ich wniosek, dzięki czemu przed blokiem pojawiły się ławki, piaskownica i zieleń.
Mieszkańcy we własnym zakresie ogrodzili skwer i pomalowali ogrodzenie. Dodatkowo odświeżono piwnicę, zagospodarowano suszarnię, w której mieszkańcy zorganizowali świetlicę. Parter klatki schodowej wyłożono płytkami (które zgonie z planem mają być sukcesywnie kładzione aż do ostatniej kondygnacji). Zamontowano także nowe skrzynki na listy.
Efekty prac zachęciły mieszkańców do dalszych działań. Zamierzają oni starać się o środki finansowe na ocieplenie i otynkowanie bloku oraz na zmianę podłóg w korytarzach bocznych.
Na szczególne wyróżnienie, ze względu na wkład w prace remontowo-gospodarcze, spośród mieszkańców zasługują: Pani Alina Popielarczyk , Pan Stanisław Andrychowski, Pan Wiesław Zembrzuski, Pan Krzysztof Mocny, Pan Kazimierz Rulka, Pan Krzysztof Sarbiewski, Pan Eugeniusz Meredyk.
Projekt “Przyjazny Dom” jest projektem cyklicznym. Pierwszy realizowany był jesienią ubiegłego roku i dotyczył kamienicy przy ul. St. Rynek 2.
MOPS/mg


Adres źródłowy: https://mlawa.pl/artykul/nastepny-dom-jest-przyjazny