Przejdź do treści

Dane kontaktowe

+48 236543382, +48 236543652

info@mlawa.pl

Aktualności > >


Wyszukiwarka

Wyszukaj w serwisie

Drukuj Drukuj do PDF

Wyklęci niezapomniani - finał VI Rajdu Śladami Żołnierzy Wyklętych w Mławie

Data wpisu: 2013-06-18 12:15:00 Autor: Magdalena Grzywacz
Wyklęci niezapomniani  - finał VI Rajdu Śladami Żołnierzy Wyklętych w Mławie
W niedzielę 23 czerwca o 13:00 Instytut Pamięci Narodowej organizuje w Mławie inscenizację historyczną ataku oddziału pod nazwą: „Wyklęci niezapomniani”. Widowisko odbędzie się w centrum miasta, przy budynku dawnej poczty , na skrzyżowaniu ulic Reymonta i Żeromskiego. Burmistrz Miasta Mława jest partnerem IPN tego projektu.

Od sześciu lat pion edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej organizuje piesze rajdy dla młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimazjalnych. Poza przygodą, możliwością  poznania nowych osób i przyrody okolic, młodzi ludzie mogą liczyć na sporą dawkę wiedzy historycznej przekazywanej im przez pracowników IPN. Mazowieckie rajdy odbywają się szlakami partyzantów, żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy w latach 40. i 50. walczyli o ideały Polski przedwojennej.

W dniach 19–23 czerwca 2013 roku już po raz szósty odbędzie się Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych. Tym razem oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie organizuje go we współpracy z Prezydentami Ostrołęki i Płocka, Burmistrzami: Brwinowa, Mławy, Pułtuska, Starostą Powiatu Pułtuskiego, Wójtami Gmin: Lipowiec, Szreńsk, Wieczfnia Kościelna, Nadleśnictwami Dwukoły, Lidzbark, Lipowiec, Przasnysz oraz Posłem na Sejm RP Mirosławem Koźlakiewiczem.  Trasy rajdu przebiegać będą na terenie powiatów: mławskiego, nidzickiego, rypińskiego i żuromińskiego.

Młodzież będzie mogła poznać miejsca i postaci związane z walkami i działalnością antykomunistycznej partyzantki niepodległościowej, a także spotkać się ze świadkami historii i zebrać od nich relacje.

Uczestnicy zostaną podzieleni na cztery patrole, które w środę, 19 czerwca wyruszą z Nidzicy, Okalewa i Syberii.

Rajd zakończy się w Mławie - młodzież dotrze tu 22 czerwca. Wieczorem przewidziane jest ognisko, podczas którego wyłonieni zostaną zwycięzcy rajdu.

W niedzielę, 23 czerwca o godz. 11.30 w kościele Świętej Trójcy w Mławie zostanie odprawiona Msza św., po której, o godzinie 13:00 odbędzie się inscenizacja historyczna ataku oddziału pod nazwą: „Wyklęci niezapomniani”. Widowisko będzie zorganizowane w centrum miasta, przy budynku dawnej poczty, na skrzyżowaniu ulic Reymonta i Żeromskiego.

Rekonstrukcja ma przybliżyć młodzieży, ale także wszystkim mieszkańcom Mławy, historię, która przez wiele lat była skrywana. W inscenizacji weźmie udział 60 rekonstruktorów z czterech grup rekonstrukcji historycznej z całego kraju oraz zwycięska grupa młodzieży. Młodzi ludzi zagrają ludność cywilną Mławy.

Już w piątek na ulicach Mławy pojawią się patrole NKWD – rekonstruktorzy przebrani w stroje z epoki. Będą budować atmosferą końca lat 40. ubiegłego wieku i promować niedzielną inscenizację.  Jeszcze wcześniej, bo od 20 czerwca historycy z IPN przeprowadzą w mławskich szkołach lekcje dotyczące żołnierzy wyklętych z północnego Mazowsza.

W czwartek , 20 czerwca w Sali Papieskiej Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej,  od godziny 16:00 rozpoczną się pokazy filmów dokumentalnych o żołnierzach podziemia niepodległościowego z rejonu północnego Mazowsza. Natomiast na godzinę 18:00 zaplanowany jest pokaz specjalny filmu „Kwatera Ł”. Obraz ten opowiada o poszukiwaniach miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1948–1956 na warszawskim cmentarzu Powązki, w słynnej dziś kwaterze Ł. Jacek Pawłowicz, kierownik wydziału edukacji warszawskiego oddziału IPN czyni starania, aby z tej okazji Mławę odwiedził reżyser filmu – Arkadiusz Gołębiewski.

Patronat honorowy nad VI Rajdem Szlakiem Żołnierzy Wyklętych objął Marszałek Województwa Mazowieckiego, a patronat medialny sprawuje Nowy Kurier Mławski.

Magdalena Grzywacz/Rzecznik Prasowy UMM

Powrót

Przeczytaj treść ponownie

Stary Rynek 19
06-500 Mława
tel. (+48) 23 654 33 82
faks (+48) 23 654 36 52
e-mail: info@mlawa.pl