Mława[0]

Opublikowane na: Mława (mlawa.pl)

Autor: Agnieszka Puzio-Dębska


Jak można skontaktować się z Mławskim Rzecznikiem Praw Ucznia?

Publikowane od

Dzięki staraniom Młodzieżowej Rady Miasta Mława w naszym mieście pojawiło się nowe stanowisko, a mianowicie Mławski Rzecznik Praw Ucznia, który będzie czuwał nad tym, czy prawa dzieci i młodzieży nie są łamane, a także interweniował, gdy to się dzieje.

Celem działań jest także zwiększanie wiedzy wśród uczniów i nauczycieli na temat aspektów prawnych, podejmowanie działań na rzecz zapewnienia uczniom warunków do pełnego i harmonijnego rozwoju oraz poszanowania godności uczniów. To także organ rozstrzygający konflikty pomiędzy uczniami lub między uczniami a osobami pracującymi w szkole.

Mławskim Rzecznikiem Praw Ucznia została p. Anna Brzozowska o czym pisaliśmy już TUTAJ

Zachęcamy do obserwowania profilu Mławskiego Rzecznika Praw Ucznia na fb założonego pod adresem: https://www.facebook.com/MlawskiRzecznikPrawUcznia

Z rzecznikiem możemy także skontaktować się wysyłając e-mail na adres: mrpuat[2]mlawa [dot] pl (mrpu[at]mlawa[dot]pl).

Rzecznik może podejmować działania, interwencje, służyć rada i pomocą we wszystkich mławskich placówkach, jest głosem  uczniów, rodziców oraz nauczycieli i wychowawców.  

Informacyjnie przypominamy, że w Polsce prawa ucznia są regulowane na wielu poziomach. Kluczowe przepisy znajdują się w Konstytucji RP oraz w Ustawie o systemie oświaty. 

Uczniom przysługuje prawo do: 

Nauki – każdy uczeń ma prawo do bezpłatnej edukacji na poziomie podstawowym i średnim. W szkołach publicznych nauka jest obowiązkowa do ukończenia 18. roku życia.

Bezpiecznych warunków nauki – szkoła ma obowiązek zapewnić warunki, które nie zagrażają zdrowiu i życiu uczniów. Obejmuje to zarówno warunki sanitarne, jak i zapewnienie bezpieczeństwa psychicznego.

Równego traktowania – każdy uczeń ma prawo być traktowany w sposób sprawiedliwy i niedyskryminujący, niezależnie od swojego pochodzenia, wyznania, orientacji czy poglądów.

Poszanowania godności i nietykalności osobistej – żaden nauczyciel ani inny pracownik szkoły nie ma prawa do naruszania godności ucznia, a wszelkie przypadki przemocy powinny być natychmiast zgłaszane.

Udziału w życiu szkoły – uczniowie mogą wpływać na funkcjonowanie szkoły poprzez samorząd uczniowski, który ma prawo współdecydować w sprawach istotnych dla społeczności szkolnej.

Oceniania zgodnie z zasadami sprawiedliwości – oceny powinny być rzetelne, obiektywne i oparte na jasno określonych kryteriach, które uczeń zna od początku roku szkolnego.
 


Adres źródłowy: https://mlawa.pl/index.php/artykul/jak-mozna-skontaktowac-sie-z-mlawskim-rzecznikiem-praw-ucznia