Mława

Opublikowane na: Mława (mlawa.pl)

Autor: Sylwia Tryjanowska


Bal Wszystkich Świętych w SP 3

Publikowane od

Wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że 1 listopada to święto zmarłych. Tymczasem jest to dzień bardzo uroczysty i radosny, ponieważ tego dnia Kościół wspomina wszystkich świętych także tych, których imion nie znamy.

 W sposób szczególny przekonaliśmy się o tym w dzień poprzedzający tę uroczystość biorąc udział w Balu Wszystkich Świętych. Zwyczaj tzw. Balu Świętych narodził się w niektórych wspólnotach zakonnych i po dziś dzień tam jest praktykowany. W uroczystość Wszystkich Świętych każdy z zakonników losuje świętego patrona (na początku pozostawia się to w tajemnicy), do którego zwraca się o wstawiennictwo z przekonaniem, że skoro doszedł już do nieba, więc może pomóc także innym. Pod koniec dnia ma miejsce Bal Świętych - zakonnik przebiera się za tego świętego, a inni próbują odgadnąć, co to za osoba.

 Nawiązując do tej tradycji uczniowie klas „0” „1” oraz czwartej mieli za zadanie tak zaprezentować wybraną wcześniej świętą postać, by inni  nie wiedząc, o kogo chodzi, mogli odgadnąć, o kim mowa. Wygrała ta osoba, która najlepiej się zaprezentowała  i odgadła najwięcej świętych przedstawionych przez kolegów i koleżanki. Uczniowie  w realizacji tego zadania wykazali się niezwykłą pomysłowością. Można było zatem zobaczyć  Świętą Wiktorię, Świętą Katarzynę, Świętego Jana Pawła II, Papieża Franciszka, Świętego Franciszka, Świętą Matkę Teresę z Kalkuty, Świętego Mikołaja – biskupa, Błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę, Świętego Stanisława Kostkę i oczywiście Maryję a także mnóstwo aniołów. Zakończeniem Dnia Wszystkich Świętych był wspólny taniec „ Taki duży, taki mały, może świętym być …”

Obrazki galerii: 


Adres źródłowy: http://mlawa.pl/artykul/bal-wszystkich-swietych-w-sp-3